reklamı kapat

POPÜLER

BYD Seagull EV

“9.700 dolarlık elektrikli BYD Seagull EV tüm sektörü çok şaşırttı”

9.700 dolarlık elektrikli BYD Seagull EV sektörü çok şaşırttı. Özellikle ABD’deki birçok firma bu seviyeyi inanılmaz görüyor.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden birisi olan Çinli BYD, kısa süre sadece 9.700 dolarlık elektrikli otomobil modeli BYD Seagull EV ile karşımıza çıktı. Bazı yerlerde Dolphin Mini olarak da geçen araç, inanılmaz ucuz olmasıyla tüm sektörde aşırı büyük bir ses getirdi. Özellikle ABD’li otomobil üreticilerini etkilediği ve bir yerde korkuttuğu aktarılan araç, ucuz olduğu için kalitesiz bir seçenek de değil. Caresoft tarafından incelenen aracın beklentileri aşan bir kaliteye sahip olduğu, çok verimli bir tasarımla üretildiği için bu kadar ucuz olabildiği aktarıldı. Sadece ABD değil Japon, Kore ve Avrupa’lı üreticilerin de çok dikkatini çeken BYD Seagull EV, ucuz olmasına rağmen firmaya para kazandırabiliyor (Bu da en önemli detaylardan) ve şirketin Blade batarya paketleriyle maksimumda 400 km civarında bir menzil getiriyor. Türkiye’de satılan 1.8 milyon TL’lik Atto 3’teki kokpitin daha basit bir versiyonu ile gelen ve bu konuda kesinlikle pişman etmez denilen araç, fiyat-performans konusunda her otomobil üreticisinin ulaşmak istediği bir seçenek ve şehir içi kullanımı özelinde satıldığı her pazarda rekorlar kıracak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD’de birçok firma daha uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretmek istiyor ancak mevcut planlar 9.700 doların yakınından dahi geçmiyor. Örneğin Ford yeni açıklamalara göre elektriklide 25 bin dolara 2026 yılında inmeyi planlıyor. Burada rekabeti güçlendirmek adına başka üreticiler ile ortaklık kurabileceğinin sinyalini veren Ford, aynı zamanda ucuz elektrikli araçlara odaklanan bir araç platformu geliştiriyor.

Şirket, elektrikli otomobil pazarında birden fazla versiyon ile yer alıyor ancak halen aşırı öne çıkamıyor. Bunu gelecekte değiştirmek isteyen ve bunun anahtarının pazara ucuz elektrikli araçlar sunmak olduğunu çok iyi bilen marka, şirket CEO’su Jim Farley’in açıklamasına göre iki yıldır kendi içinde yeni bir elektrikli otomobil platformu geliştiriyor.

Bu platformun direkt olarak düşük maliyetli ve ufak boyutlu elektrikli araçlar hedefiyle geliştirildiği aktarılıyor, çalışmaların “süper yetenekli” denilen “Skunkworks” ekibi (Bu ekibin 100 kişiden az olduğu söyleniyor) tarafından yürütüldüğü belirtiliyor.

Bu platform ile 30 bin dolar altında rekabetçi olmayı hedefleyen marka, yeni bilgilere göre yeni platform temelinde 25 bin dolarlık elektrikli pickup ve SUV’lar geliştiriyor. Burada çıkışı 2026 yılında yapmayı hedeflediği söylenen marka, yeni platformda lityum-iyon bataryalardan yüzde 30 daha ucuza üretilen LFP (Lityum Demir Fosfat) bataryaları temel alıyor.

BYD Seagull EV yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X