reklamı kapat

POPÜLER

BYD

Çinli BYD ve Nio, ucuz elektrikli araçlara odaklanan “Onvo” markasını oluşturdu

Çinli dev otomobil üreticileri BYD ve Nio, ucuz elektrikli araçlara odaklanan “Onvo” markasını oluşturdu.

BYD ve Nio imzalı “Onvo” markasının (Çin’de Ledao olarak geçeceği belirtiliyor) özellikle Tesla ile mücadeleye odaklanacağı, sürecin arkasında esas olarak Nio’nun yer aldığı, BYD’nin yeni markaya batarya konusunda destek olacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Onvo’dan gelecek ilk aracın direkt olarak Tesla Model Y rakibi L60 olacağı söylenirken, elektrikli modelin sadece Çin değil Avrupa’da da satılacağı ve 30 bin dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Sınırlı sayıdaki bilgiye göre L60 modeli iki farklı batarya paketi ile sunulacak. Giriş seviyesindeki bataryanın BYD iştiraki FinDreams tarafından tedarik edilen 60 kWh’lik bir lityum demir fosfat ünitesi olacağı, ikinci batarya paketinin ise CALB tarafından sağlanacak 85 kWh ya da 90 kWh’lık bir ünite olacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de de yer alan BYD, hali hazırda çok ucuz elektrikli otomobiller satıyor. Şirket örneğin geçtiğimiz aylarda sadece 9.700 dolarlık elektrikli otomobil modeli BYD Seagull EV ile karşımıza çıktı. Bazı yerlerde Dolphin Mini olarak da geçen araç, inanılmaz ucuz olmasıyla tüm sektörde aşırı büyük bir ses getirdi. Özellikle ABD’li otomobil üreticilerini etkilediği ve bir yerde korkuttuğu aktarılan araç, ucuz olduğu için kalitesiz bir seçenek de değil. Caresoft tarafından incelenen aracın beklentileri aşan bir kaliteye sahip olduğu, çok verimli bir tasarımla üretildiği için bu kadar ucuz olabildiği aktarıldı.

Sadece ABD değil Japon, Kore ve Avrupa’lı üreticilerin de çok dikkatini çeken BYD Seagull EV, ucuz olmasına rağmen firmaya para kazandırabiliyor (Bu da en önemli detaylardan) ve şirketin Blade batarya paketleriyle maksimumda 400 km civarında bir menzil getiriyor. Türkiye’de satılan 1.8 milyon TL’lik Atto 3’teki kokpitin daha basit bir versiyonu ile gelen ve bu konuda kesinlikle pişman etmez denilen araç, fiyat-performans konusunda her otomobil üreticisinin ulaşmak istediği bir seçenek ve şehir içi kullanımı özelinde satıldığı her pazarda rekorlar kıracak izlenimi oluşturuyor.

ABD’de birçok firma daha uygun fiyatlı elektrikli araçlar üretmek istiyor ancak mevcut planlar 9.700 doların yakınından dahi geçmiyor. Örneğin Ford yeni açıklamalara göre elektriklide 25 bin dolara 2026 yılında inmeyi planlıyor. Burada rekabeti güçlendirmek adına başka üreticiler ile ortaklık kurabileceğinin sinyalini veren Ford, aynı zamanda ucuz elektrikli araçlara odaklanan bir araç platformu geliştiriyor.

BYD, Nio ve Onvo yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X