reklamı kapat

POPÜLER

Renalut

Renault, teknoloji iş birliği odağında Çinli Li Auto ve Xiaomi ile görüşüyor

Reuters tarafından aktarılan habere göre otomobil devi Renault teknoloji iş birliği odağında Çinli Li Auto ve Xiaomi ile görüşüyor.

Renault, yüksek ihtimalle özellikle Çin pazarına özel araçlarını daha ilgi çekici hale getirmek adına Çinli Li Auto ve otomobil pazarına yeni giren teknoloji devi Xiaomi ile ortaklık kurmak adına görüşmeler gerçekleştiriyor. Burada spesifik olarak araç yazılımlarına üzerine odaklanılacağı düşünülüyor, Renault’un halihazırda Çinli Geely ile hibrit güç aktarma organları konusunda, akıllı kokpitler konusunda ise teknoloji şirketleri Google ve Qualcomm ile iş birliği yaptığını hatırlamak gerekiyor. Bundan önce Renault ve Volvo Group bir araya gelmiş, direkt olarak elektrikli ticari araçlara odaklanan Flexis markası doğmuştu. Avrupa’da elektrikli van pazarının 2030 yılına kadar ciddi şekilde büyümesi öngörülüyor, burada oluşacak büyük fırsatı değerlendirmek isteyen Renault ile Volvo Group, önemli bir adım attı ve Fransız nakliye şirketi CMA CGM Group ile güçlerini birleştirerek Flexis markasını oluşturdu. Bu yeni şirket aktarıldığı kadarıyla Renault’nun Fransa’daki Sandouville fabrikasında elektrikli ticari araçlar üretecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault CEO’su Luca de Meo’nun “Ticari araçların Tesla’sı” açıklamasını yaptığı Flexis, direkt olarak modüler araçlar üzerine odaklanacak ve ileride fiyat-performans konusunda çok iddialı çözümler karşımıza çıkaracak. Bu arada Renault ile Volkswagen de elektrikli tarafta bir araya geliyor. Renault kısa süre önce Volkswagen ile Avrupa pazarı için ufak boyutlu bir elektrikli otomobil üretmek üzere görüşmeler yaptığını resmi olarak doğruladı. Eğer bu görüşmeler beklendiği gibi sonuçlanırsa karşımıza bütçe dostu bir elektrikli çıkacak, bu araç inanılmaz uygun fiyatlı Çinli araçlara karşı önemli bir alternatif ya da başka bir deyişle rakip olacak.

Bu konuda konuşan Renault CEO’su Luca de Meo, “Katılmak isteyen herkese kapım açık. Üretim kapasitem var. Platformum var. Bunu nasıl yapacağımı biliyorum.” açıklamasını da yaptı yani sürece başka isimlerin dahil olabileceğine de işaret etti. 15 bin euro seviyesinde ya da altında bir tamamen elektrikli ile Avrupa pazarında büyük ses getirme şansı bulunan Renault ve Volkswagen, bildiğimiz kadarıyla Çin pazarında da büyük ortaklıklar kuruyor (Çünkü Avrupalı her otomobil üreticisi devasa Çin pazarında pay almak istiyor) ve hatta Çinli firmalara yardımcı oluyor.

Renault haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli