reklamı kapat

POPÜLER

Yakında DJI Mini 4K

ABD, TikTok sonrasında DJI için de geniş çaplı bir yasak getirebilir

Amerika Birleşik Devletleri, TikTok sonrasında DJI için de geniş çaplı bir yasak getirebilir. ABD, Çinli firmalara karşı savaşa devam ediyor.

ABD ile dünyanın en büyük drone üreticisi DJI’ın arası hiçbir zaman iyi olmadı. Çin merkezli DJI’a karşı şimdiye kadar birçok yasal sınırlama getiren ABD, yeni iddialara göre bir sonraki adıma da hazırlanıyor olabilir. Aktarıldığı kadarıyla şu an DJI drone’ları ülke çapında genel olarak yasaklayacak bir yasa tasarısı masada yer alıyor. Bahsi geçen bu yasa tasarısının (Countering CCP Drones Act olarak geçiyor) kabul edilmesi halinde, DJI imzalı drone’ların ABD Federal İletişim Kurulu’nun “Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası” kapsamındaki bir listeye eklenebileceği söyleniyor. Ulusal güvenlik riski oluşturan iletişim ekipmanı veya hizmetlerinin ABD ağlarında çalışmasını engelleyen yasa, önümüzdeki dönemde DJI’ın ABD macerasını bitirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki TikTok konusunda neler oluyor? Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısı masaya gelmiş, kısa süre önce ise ABD meclisi tarafından verilen onay ile bir sonraki seviyeye geçilmişti. Dün sabah saatlerinde ABD Senatosu TikTok’un satılmasını ya da yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti ve tasarıyı direkt olarak ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdi. Başkan Biden daha önce buna onay vereceğini net olarak söylemişti ve öyle de oldu yani imza atıldı. Bu adımla beraber platform hemen engellenmiyor, bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance’a TikTok’u satması için süre veriliyor.

Eğer bu süre içinde satış adımı atılmazsa (Yukarıda da dediğimiz gibi firma bunu istemiyor) ABD’de kalıcı olarak yasaklanacak platform, daha önce de bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını söylemişti. Yasak ile artık çok gerçek bir şekilde karşı karşıya kalan platform, bu yüzden geçtiğimiz ay ilginç bir adım atmıştı. Kullanıcıların telefonlarına, “Platformun kapatılmasını durdurun.” başlıklı bir bildirim atan firma, bu bildirim ile kişilerden platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin.

Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, bunu daha sonra bir kez daha tekrarlamıştı. Şirket ABD’deki kullanıcılara Senatörünüze TikTok’un sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin veTikTok yasağına hayır oyu vermelerini isteyin tarzında uygulama içi mesajlar / bildirimler göndermeye başlamıştı.

TikTok ve DJI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER