reklamı kapat

POPÜLER

Yakında DJI Mini 4K

DJI için ABD merkezli drone yasağı artık kesinleşmiş olabilir

Dünyanın en büyük drone üreticilerinden olmayı sürdüren Çinli DJI, bir ABD merkezli drone yasağı ile karşı karşıya bulunuyor.

ABD ile dünyanın en büyük drone üreticilerinden biri olan DJI’ın arası hiçbir zaman iyi olmadı. Çin merkezli DJI’a karşı şimdiye kadar birçok yasal sınırlama getiren ABD, şimdi daha büyük bir adım atıyor. Bir süredir DJI drone’ları ABD genelinde yasaklayacak bir yasa tasarısı masada yer alıyordu ve Countering CCP Drones Act olarak geçen bu yasa tasarısı kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Bu kapsamda DJI imzalı drone’ların ABD Federal İletişim Kurulu’nun “Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası” kapsamındaki bir listeye ekleneceği söyleniyor. Ulusal güvenlik riski oluşturan iletişim ekipmanı veya hizmetlerinin ABD ağlarında çalışmasını engelleyen bu yasa nedeniyle şirketin, 2025 yılı itibarıyla ABD’de drone satamayacağı belirtiliyor. Bu konuda geçtiğimiz ay bir açıklama yapan DJI şunları söylemişti: “DJI’ın ürettiği drone’ları hedef alan bir ABD yasa tasarısı, ABD’deki tüm kullanıcıları tehdit ediyor. FCC yetkilerinin iptal edilmesi, mevcut drone’ları kullanım dışı bırakabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üzerinde çalışılan yasa yürürlüğe girerse, Amerikalılar yeni DJI drone’larına erişimlerini kaybedecek. DJI’ın FCC yetkilerinin kaldırılması halinde ise mevcut modeller uçurulamayacak. Bu durum eğlence amaçlı, ticari ya da devlet kullanımına bakılmaksızın tüm drone sahipleri için geçerli olacak.” Firma, bu sürecin gerçekleşmemesi için kişilerin buradaki internet sitesinden itirazda bulunmasını istemiş ve TikTok gibi büyük bir mücadeleye girişmişti. Ancak ABD yönetimi kararından dönecek gibi görünmüyor.

DJI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu