reklamı kapat

POPÜLER

DJI

Drone üreticisi DJI, elektrikli bisiklet alanına “Avinox” ve “Amflow” ile giriş yaptı

 - Güncelleme: 03 Temmuz 2024 12:15

Özellikle drone modelleriyle tanınan ancak ürün gamında çok sayıda ürün bulunan DJI, elektrikli bisiklet alanına da giriş yaptı.

DJI, elektrikli bisiklet pazarına Avinox aktarım sistemi ve Amflow elektrikli bisiklet markasıyla giriş yapmış durumda. İlk elektrikli bisikleti 19 kg ağırlığında karbon fiber kadrolu Amflow PL modeli olan marka, “Avinox Drive System” ile drone motorlarındaki geniş tecrübesini bisiklet dünyasına da getiriyor. Bu alanda Bosch, Bafang, Shimano ve SRAM gibi rakiplerin karşısına çıkan firmanın aktarım sistemi, sürpriz olmayacağı üzere ilk olarak Amflow PL üzerinde kullanılacak. Elektrikli dağ bisikleti Amflow PL sürekli olarak 250W, maksimumda ise 850W güç sunan merkeze konumlandırılmış bir 120 Nm maksimum tork değerine sahip elektrik motoruna sahip. 800Wh kapasitesi bulunan çıkarılabilir batarya (157 km pedal destekli menzil) ile gelen Amflow PL, Amflow’un GaN temelli 2A/508W şarj cihazı ile 0’dan yüzde 75 doluluğa sadece 1,5 saate getirilebiliyor. 2 inçlik bir OLED dokunmatik ekran ile donatılan dağ bisikleti, çift süspansiyon sistemine ve güçlü disk frenlere sahip. Elbette araziye uygun lastikler ile gelen bisiklet, Bluetooth bağlantı desteği sayesinde akıllı telefon üzerinden yönetilebiliyor. Dördüncü çeyrekte satışa sunulacak Amflow PL’nin 7 bin ila 12 bin euro arasında bir fiyata sahip olacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DJI bu aralar daha çok ABD yasağı ile gündeme geldi. Biliyorsunuz ABD ile dünyanın en büyük drone üreticilerinden biri olan DJI’ın arası hiçbir zaman iyi olmadı. Çin merkezli DJI’a karşı şimdiye kadar birçok yasal sınırlama getiren ABD, şimdi daha büyük bir adım atıyor. Bir süredir DJI drone’ları ABD genelinde yasaklayacak bir yasa tasarısı masada yer alıyordu ve Countering CCP Drones Act olarak geçen bu yasa tasarısı geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı.

Bu kapsamda DJI imzalı drone’ların ABD Federal İletişim Kurulu’nun “Güvenli ve Güvenilir İletişim Ağları Yasası” kapsamındaki bir listeye ekleneceği söyleniyor. Ulusal güvenlik riski oluşturan iletişim ekipmanı veya hizmetlerinin ABD ağlarında çalışmasını engelleyen bu yasa nedeniyle şirketin, 2025 yılı itibarıyla ABD’de drone satamayacağı belirtiliyor. Bu konuda daha önce bir açıklama yapan DJI şunları söylemişti: “DJI’ın ürettiği drone’ları hedef alan bir ABD yasa tasarısı, ABD’deki tüm kullanıcıları tehdit ediyor. FCC yetkilerinin iptal edilmesi, mevcut drone’ları kullanım dışı bırakabilir.

Üzerinde çalışılan yasa yürürlüğe girerse, Amerikalılar yeni DJI drone’larına erişimlerini kaybedecek. DJI’ın FCC yetkilerinin kaldırılması halinde ise mevcut modeller uçurulamayacak. Bu durum eğlence amaçlı, ticari ya da devlet kullanımına bakılmaksızın tüm drone sahipleri için geçerli olacak.” Firma, bu sürecin gerçekleşmemesi için kişilerin buradaki internet sitesinden itirazda bulunmasını istemiş ve TikTok gibi büyük bir mücadeleye girişmişti.

DJI elektrikli bisiklet gelişmeleri yanında bu ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın