reklamı kapat

POPÜLER

Güneş panelli yol
Güneş panelli yol
Güneş panelli yol
Güneş panelli yol

Dünyanın ilk güneş panelli yol projesinde büyük hayal kırıklığı!

Temiz enerji konusunda attığı radikal adımlarıyla bilinen Fransa, güneş panelli yol projesinde ise büyük bir hayal kırıklığı yaşamış durumda.

Fransa hatırlarsınız geçtiğimiz yıllarda karşımıza dünyanın ilk güneş panelli yol projesi ile çıkmıştı. Fransa’nın Normandiya bölgesinde inşa edilen yolun açılışını çevre bakanı Ségolène Royal gerçekleştirmiş ve büyük hedefler aktarılmıştı. O zaman geliştirme ve inşa aşaması yaklaşık beş yıl süren 1 km uzunluğundaki yolun toplam maliyetinin 5 milyon euro olduğu ifade edildi. Peki burada beklenen geri dönüş alındı mı? Bunun cevabı tam olarak hayır. Söylendiği kadarıyla güneş panelli yol üstünden üç yıl geçmeden ciddi şekilde zarar görmeye başladı. Zarar gören bölümlerinin parçalandığı yani kurtarılabilir olmadığı açıklanan yolun, aynı zamanda hedeflenen enerji üretim miktarına da kesinlikle yaklaşamadığı söyleniyor. Bunun arkasında özellikle yola düşen ve çürüyen yaprakların olduğu söyleniyor. Bunların güneş ışınlarını kestiği aktarılıyor. Daha önce aşınmalardan korunması için özel bir silikon tabakayla korunduğu söylenen yol, şu an birçok kişi için boşa gitmiş bir yatırım olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güneş panelli yol projesi tamamen bir felaket değil

Evet bu yol için istenilen hedeflere tam olarak ulaşılamamış. Ancak bu altyapıda gerçekten büyük bir gelecek bulunuyor. Sadece Fransa’daki sorunlardan ders çıkarılması ve gelecek için yeni çözümler üretilmesi gerekiyor. Buna benzer yol çalışmaları Çin’de de aktif olarak geliştiriliyor ve gerçek zamanlı test ediliyor. Artan enerji ihtiyacının karşılanması için bu çalışmalar gelecek için hayati önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecek Huawei cihazlarda yer alacak özel sistem