reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Gelecek Huawei telefonlarda yer alacak ilginç özellik [Video]

Teknoloji dünyasının en yenilikçi isimleri arasında yer alan Huawei, gelecek modellerinde dokunmadan kontrol sunacak gibi görünüyor.

Telefonları ekrana dokunmadan kontrol sunan sistemler uzun zamandır hayatımızda. Ancak hiçbir firma bu sistemleri sürekli olarak kullanılacak kadar iyi yapamadı. Google bunu yakında tanıtacağı yeni amiral gemisi Pixel 4 ile değiştirmek istiyor. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla firma yeni modeline “Soli” olarak geçen bir radar sensörü koyuyor. Pixel 4’ün üst çerçevesinde bulunan bu sensör, direkt olarak yakındaki hareketleri algılayabiliyor ve böylece telefon sadece el hareketleriyle kontrol edilebiliyor. Telefonu elde almadan kontrol getirecek bu sistem, birçok durumda ciddi şekilde büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. İşte bunun bir benzerini Huawei de geliştirmiş. Hatta Huawei Geliştiriciler Konferansı 2019 kapsamında çalışır şekilde gösterilen teknoloji, gerçekten ilginç görünüyor. Bu sistem sayesinde ekrana dokunmadan örneğin “müzik durdurma, parça değiştirme, müzik başlatma ya da sesi açma / kapatma” gibi işlemler rahatlıkla yapılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, alanda şaşırtmayı başaran isimlerden

“Millimetre-wave air gesture” olarak isimlendirilen bu altyapı, tam açıklanmıyor ancak özel bir sensöre ihtiyaç duyuyor. Bu sensörü telefonun tasarımını bozmadan kullanmayı başarmış gibi görünen firma, Amerika ile olan sorunlarına rağmen inovasyona devam ediyor. Kısa süre önce ilk işletim sistemi HarmonyOS ile karşımıza çıkan teknoloji devi, biraz uçuk gelse de yukarıdaki sistem ile elden nabız dahi ölçülebileceğini de gösteriyor.

Gerçek gösterim videosu: