reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Android 9.0 Pie

İşte Android 9.0 Pie güncellemesini alacak dört Huawei akıllı telefon

İnternet devi Google‘ın yeni işletim sistemi Android 9.0 Pie, Huawei tarafından da test ediliyor. Bugün Android 9.0 Pie güncellemesini alacak dört Huawei akıllı telefon karşımızda bulunuyor.

Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android 9.0 Pieaşağıda detaylandırdığımız önemli yenilikleri getiriyor. Betası Pixel ile Nexus yanında Sony Xperia XZ2, Essential Phone, Nokia 7 Plus, Xiaomi Mi Mix 2S, Oppo R15 Pro, Vivo X21 ve OnePlus 6 gibi telefonlarda yapılan sürüm, Huawei’nin gündeminde de bulunuyor. Dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi haline alan dev isim, söylendiği kadarıyla dört farklı modeli için Android 9.0 Pie testleri yapıyor. Bu modellerin Mate 10 Pro, P20 / P20 Pro, Honor 10 ve Honor V10 olduğu belirtiliyor. EMUI arayüz yapısını yeni sürüme entegre etmesinin zaman alacağı söylenen firma, genel dağıtım için bir tarih vermiyor. Ancak birçok diğer firma gibi yıl sonundan önce genel bir resmi dağıtım beklenmiyor. Bu arada yukarıda saydığımız dört modele daha sonra yeni telefonların da ekleneceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 9.0 Pie ile şu yenilikler geliyor

Daha önce paylaştığımız detayların üzerinden bir kez daha geçersek, Pie içerisinde ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor.

Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karartarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısayollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor.

Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor. Bu gerçekten büyük önem arz ediyor.

İlgili Video

Yeni sürümle gelecek Google Pixel 3 XL