reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone

Apple’ın ortaya çıkan çentiksiz iPhone planı

Apple’ın akıllı telefon tarafına kattığı son yıllardaki en büyük detay kesinlikle “çentik” oldu. Ancak firma gelecek iPhone modelleriyle bundan kurtulmak istiyor.

Yeni nesil iPhone’larda yer alan çentik içerisinde TrueDepth kamera sistemi yer alıyor. Bu sistem Face ID sistemine güç veriyor ve bu sayede güvenli yüz tanıma yapılabiliyor. Ancak bu faydalı özelliğe rağmen çentik çok sevilmiyor. İşte bunun 2021 modelleriyle değişmesi bekleniyor. Bu konuda kısa süre önce bir patent alan teknoloji devi Apple, süreci mümkün kılacak altyapı için aktif olarak çalışıyor. Söylendiği kadarıyla firma gelecekte kamera ve diğer sensörleri ekran altına alarak çentiği ortadan kaldırmayı planlıyor. Burada kurulan altyapı sayesinde kişilerin bu kamera ya da sensörleri görmeceği, ancak OLED altındaki donanımların ışık alabileceği belirtiliyor. 2020 yılında yine çentikle ancak büyük ihtimalle ufaltılmış bir çentikle karşımıza çıkacak teknoloji devi, dönüşüm için 2020’ye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’dan önümüzdeki ay iPhone 11 ailesi geliyor

Söylendiği kadarıyla iPhone 11, 11 Pro ve 11R yolda bulunuyor. Güçlerini A13 Bionic işlemciden alacak telefonlardan 11 ve 11 Pro OLED ekran, 11R ise LCD ekranla geliyor geliyor. Ters kablosuz şarj sunacağı belirtilen telefonların, ön kameralarıyla saniyede 120 kare yavaş çekim yapabileceği söyleniyor. OLED modellerin arkasına üçlü kamera koyacak ve ulta geniş açı çekimi mümkün kılacak firma, kamera tarafında bir gece modu da sunacak deniyor. Daha gelişmiş bir mikrofon sistemi ve daha hızlı çalışan Face ID ile gelecek denilen telefonların, temel depolama birimi de 128 GB olacak deniyor. Firmanın bu yıl maksimum 512 GB, seneye ise 1 TB depolama sunacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ailenin genel olarak Apple Pencil desteği sunması bekleniyor. Ancak bu desteğin sadece 11 Pro‘da olabileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Akıllı telefonlara özel gimbal