reklamı kapat

POPÜLER

Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol
Çin güneş enerjili yol

Çin, güneşten elektrik üreten geleceğin yolunu inşa ediyor

Elektrikli otomobiller süreki olarak artış gösteriyor. Tesla’nın öncülüğünde bütün firmalar bu alana yönelirken, bu araçları şarj etmek için yeni yönetemler geliştiriliyor. Bu noktada Çin, güneşten elektrik üreten geleceğin yolunu inşa ediyor.

Çin’in Jinan şehir otoyolunda yer alan 2 km’lik bölümde inşa edilen bu yol, bünyesinde güneş panelleri barındırıyor. Bu panellerle güneşten elektrik üretebilen yol, ilginç de bir teknik kullanıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere güneş panelleri otomobilleri kaldıracak güçte değil. Bunu özel geliştirilen bir şeffaf beton ile çözen inşaat ekibi, güneş panellerini bu şeffaf betonun altına yerleştiriyor. Bu sayede güneş ışıklarını alabilen paneller, aynı zamanda ağır yük altında görev yapmaya devam edebiliyor. Bu yolun en büyük özelliğinin ise kablosuz şarja destek verebilecek olması. Bu özelliğin yakın zamanda ekleneceğini belirten mühendisler, bu sayede otomobilleri giderken şarj etmek istiyor.

Çin’de yapılan geleceğin yolu kendi elektriğini üretecek

Henüz harika bir konsept olarak nitelendirebileceğimiz yol, gerçekten gelecek için büyük önem arz ediyor. Elektrikli otomobillerin enerji harcamadan hatta depolayarak yol alabilmesine aracılık edecek yol, dünyada bir ilki oluşturmuyor. Daha önce aynı bölgeye benzer şekilde bir güneş panelli yolun inşa edildiği belirtiliyor. Ayrıca Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’da da benzer çalışmalar yürütülüyor.