reklamı kapat

POPÜLER

Güneş enerjili tren

Gücünü tamamen güneşten alan dünyanın ilk tren modeli göreve başladı

Yenilenebilir enerji kaynakları dünyanın geleceği için çok büyük önem arz ediyor. İşte bu noktada önemli bir adım atan Byron Bay şirketi, gücünü tamamen güneşten alan dünyanın ilk tren modeliyle görev yapmaya başladı.

Avustralya New South Wales’da yer alan 3 kilometrelik kısa bir rota üzerinde görev yapmaya başlayan tren, dizel motorlu eski bir modelin üzerine kurulmuş. Bünyesindeki iki tane dizel motordan bir tanesi çıkartılarak yerine elektrik motoru takılan araç, yerleştirilen piller ile hareket edebilir hale gelmiş. Diğer dizel motoru ise acil durumlar ile tutulan tren, söylendiği kadarıyla sadece güneş enerjisiyle hareket edebiliyor. Yani açık havalarda çevreyi hiç kirletmeden yol yapabilen araç, kapalı havalarda ise dizel motorlarıyla yol almaya devam edebiliyor. Ayrıca elektrik motorlarda olabilecek arızalara karşı yedek konumunda bulunan dizel motor, yine de ikinci seviyede yer alıyor. Yani öncelik her zaman elektrik motoruna veriliyor.

Güneş enerjili tren

Güneş enerjili tren geleceğe atılmış bir adım anlamına geliyor

77 kWh kapasitesindeki pilleriyle bir günü çıkartabildiği söylenen güneş enerjili tren, hem üzerindeki hem de istasyondaki güneş panellerinin ürettiği elektrikle şarj edilebiliyor. Yani tamamen şebeke dışında kalabilen araç, temiz çevre için çok önemli görünüyor. Hattaki elektriğin de yenilenebilir kaynaklardan geldiği zaman dünya çok daha yaşabilir bir yer halini alacak gibi görünüyor.

YORUMLAR