reklamı kapat

POPÜLER

Zorlu Enerji Tesla araç paylaşım

Zorlu Enerji, Tesla otomobiller ile araç paylaşım platformu kuruyor

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Zorlu Enerji, Tesla otomobillerin kullanılacağı bir araç paylaşım platformu kuracağının müjdesini verdi. İşte detaylar;

Dünya.com internet sitesine konu hakkında açıklamalarda bulunan Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, süreç için çalışmaya başladıklarını belirtiyor. 2018’de hayata geçirilmesi hedeflenen proje için ilk aşamada İstanbul’da 51 adet Tesla otomobil ile hizmet verilmeye başlanacak. Daha sonra İzmir ve Ankara’ya yayılacak araç paylaşım platformu, ileride 3,000 araca ulaşacak bir elektrikli otomobil filosunu kullanıcılarına sunacak. İlerleyen aylarda farklı otomobillerin de ekleneceğini tahmin ettiğimiz filodaki elektrikli otomobiller, ihtiyaca bağlı olarak saatlik kiralanabilecek.

Süreç hakkında detaya inen Sinan Ak konuyu, “Hedefimiz araba paylaşımı işine girmek. İstanbul’da Levent’te şehir içinde başlayacağız. İzmir ve Ankara’ya yayılacağız. Çünkü hem elektrikli araç sayısı sınırlı hem de dünyada da araba paylaşımı işine doğru bir gidiş var. İnsanlar araç alıyor ama bunu 24 saatin yüzde 5-10’u kadarlık bir zaman aralığında kullanıyorlar. Araba paylaşım işiyle birlikte gün içinde kullanım yüzde 40’lara çıkabiliyor. O yüzden Çin’de de bu yönde adımlar atılıyor.” şeklinde özetliyor. Buna ek olarak şirket hızlı şarj hakkında da çalışmalar içerisinde bulunuyor.

Sinan Ak, “Normal şarj üzerinden para kazanmak pek mümkün olmayacak. Çünkü sınırlı kullanım yapanlar araçlarını akşamları kendi evlerinde şarj edebiliyor. Dolayısıyla burada büyük bir ticari gelişme olamayacak. Ama DC charger (şarjır) dediğimiz hızlı şarj istasyonları kurmak önemli. O yüzden DC charger’lara talep olacak. Vakit nakit olgusundan hareket edersek, anında şarj edip para ödemek söz konusu olacağı için hızlı şarj sistemlerine yöneleceğiz” diye konuşuyor. Bu istasyonlar araç paylaşım platformundan çok daha önemli görünüyor.

Zorlu Enerji Tesla araç paylaşım

Sinan Ak

Zorlu Enerji tarafından kurulacak araç paylaşım platformu nasıl işleyecek?

Bu konuya da değinen Sinan Ak süreci şu şekilde özetliyor: “Araba paylaşım işini biz sadece elektrikli otomobillerle yapacağız. Küçük bir aplikasyon var oradan rezervasyon yapacaksın. Yanına gittiğinde düğmeye bastığında kapı açılacak içine binip gideceksin. Anahtar da zaten arabanın üzerinde olacak. Arabanın etrafında şöyle bir dolanıp bakacaksın, kontrol edeceksin. Baktın sağlam, onay verip çalıştırıp yoluna gideceksin. İşin bittiğinde de arabayı önceden belirlenmiş belirli noktalardan birine götürüp bırakacaksın. Hatta park edip bırakacağın yerde şarj istasyonu varsa ve şarja takılmış şekilde terk edersen indirim ya da bonus kazanacaksın. Böylece günün 20-22 saati kapının önünde yatan arabayı almana gerek kalmayacak. İstediğin anda elindeki telefonla otomobili istediğin ihtiyat duyacağın süre kadar altına çekebileceksin.”

Anlık ulaşım ihtiyaçları için çok harika görünen sistem, aynı zamanda otomobil tutkunları için de çok dikkat çekici görünüyor. Tesla otomobillere hayran olup kullanma şansı elde edemeyen kişilerin sırf bu yüzden süreci denemek isteyeceği düşünülüyor.

Kaynak Dünya

YORUMLAR