reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil modelinin satış tarihine yönelik yeni açıklama

Yerli otomobil projesi konusunda pazardaki ilk modellerin yollara çıkacağı tarih belli olmuş gibi görünüyor. Ancak bu tarih üzücü şekilde yakın değil.

Yerli otomobil projesi uzun süredir gündemde. Türk halkının merakla beklediği araç için kötü sayılabilecek bir haber ortaya çıktı. Kısa süre önce konuşan Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Türkiye’de gelecek üç yıl içinde 200 bin elektrikli aracın satılmasını öngörüyoruz. Bu süreçte de itici gücün yerli elektrikli otomobil olacağı görüşündeyiz. 2022’de yerli üretim elektrikli otomobilleri piyasada görebileceğiz açıklamasında bulundu. Yani 2022’den önce satışa çıkma ihtimali bulunmayan yerli otomobilin, bu açıdan daha uzun süre bekletecek gibi görünüyor. Sinan Ak ayrıca “Batarya kapasitesindeki artışın elektrikli araç satışlarını ciddi bir şekilde etkileyeceğini ve elektrikli araç üreten yeni fabrikaların devreye girmesiyle 2020 senesi elektrikli araçlar için bir kırılma yılı olacak” açıklamasını da yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil projesi için en son kötü bir haber gündeme gelmişti

Biliyorsunuz bu projeyi gerçeğe dönüştürecek “5 babayiğit” ortaya çıkmıştı. Bu 5 babayiğitten birisi geçtiğimiz aylarda ayrılmak istediğini belirtti. Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “İnan Kıraç, Yerli Otomobil Girişim Grubu ve TOBB’un Başkanı olan Rifat Hisarcıklıoğlu’na bir mektup yazarak kurulan gruptan çekilmek istediğini bildirdiğini” aktardı. Türkiye’de pek çok markaya fason üretim yapan, New York’ta taksi ihalesine girip finale kalmayı başaran ve Türkiye’de otomobil denildiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisi olarak aktarılan İnan Kıraç, proje için çok önemli bir isim olarak tanıtılmıştı.

İlginizi Çekebilir

Yanlama canavarı Hyundai van modeli