reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil üretimi hakkında önemli gelişme: Gözler 12 Mayıs tarihinde

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil cephesinin üretimi ile ilgili sevindiren bir tarih paylaşıldı.

Yerli otomobil projesi yaşanan küresel salgın sebebi ile bir nebze gözlerden uzak devam ediyor. Hatırlarsanız aracın üretileceği fabrikanın toplantısı koronavirüs sebebi ile ertelenmişti. Şimdi ise sevindirici bir haber geldi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi tarafından yapılacak Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi projesi ile ilgili İnceleme ve Değerlendirme Toplantısı’nın 12 Mayıs’da yapılmasına karar verildi. Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün  İnternet adresinde  konu ile ilgili “BURSA ili GEMLIK ilçesi sınırları içerisinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması  planlanan Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi projesi ile ilgili 12/05/2020 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir.” açıklaması yapıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz günlerde yerli otomobil tasarımı tescillemişti

Geçtiğimiz haftalarda, otomotiv endüstrisinin bir mobilite ekosistemine dönüşümüne öncülük ederek ülkemizin ilk küresel mobilite markası olmak amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’un otomobillerin iç ve dış tasarımları Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi (EUIPO) tarafından tescil edilmişti. Beş yıl süreyle geçerli olacak tescil haklarıyla birlikte, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait olan araçların tasarımlarının tamamen ya da kısmen kopyalanması da engellenmiş oluyor. TOGG mühendisleri ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde yüz Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde önemli bir aşamayı daha tamamlamış oldu. TOGG’un askı sürecindeki Asya ve Amerika’daki tasarım tescil başvurularının da 2020 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu