reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil fabrikasının kurulacağı konum belli oldu

Yerli otomobil projesi konusunda çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklama ile otomobilin üretileceği fabrikanın yeri belli oldu.

Yerli otomobil projesi uzun süredir gündemde. Türk halkının merakla beklediği araç, ortaya çıkan son haberlere göre Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Gebze Kocaeli’nde bulunan Bilişim Vadisi’nde kurulacak fabrikada üretilecek. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü aktarılırken, bu konumun seçilmesinin arkasında özellikle yan sanayi firmalarına yakınlık yer alıyor. Söylendiği kadarıyla yan sanayi firmalarını bir arada toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi bölgesi, Gebze – Şekerpınar’da Bilişim Vadisi’nin yakınında bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa da Osmangazi Köprüsü ile direkt olarak Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor. Ayrıca bu bölgenin denize kıyısı ve limanı olması da en büyük etkenlerden. Bu da otomobil sevkiyatı için önemli görünüyor. Yerli otomobil en son hatırlarsınız Sergio Rocha ile gündemde gelmişti. Otomobil tarafında çok tecrübeli yönetici, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından COO (Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici) olarak atanmıştı.

Yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak?

Bu konuda kısa süre önce önemli bir açıklama gelmişti. Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak, “Türkiye’de gelecek üç yıl içinde 200 bin elektrikli aracın satılmasını öngörüyoruz. Bu süreçte de itici gücün yerli elektrikli otomobil olacağı görüşündeyiz. 2022’de yerli üretim elektrikli otomobilleri piyasada görebileceğiz açıklamasında bulundu. Yani 2022’den önce satışa çıkma ihtimali bulunmayan yerli otomobilin, bu açıdan daha uzun süre bekleteceği görülüyor. Sinan Ak ayrıca “Batarya kapasitesindeki artışın elektrikli araç satışlarını ciddi bir şekilde etkileyeceğini ve elektrikli araç üreten yeni fabrikaların devreye girmesiyle 2020 senesi elektrikli araçlar için bir kırılma yılı olacak” açıklamasını da yapmıştı.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni elektrikli Mustang modeli