reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için merak uyandıran “Pininfarina” detayı

Yerli otomobil projesi için hareketli bir hafta geçiriyoruz. Hafta sonu gibi görücüye çıkacak araç için merak uyandıran “Pininfarina” detayı ortaya çıktı.

Yerli otomobil en son yapılan açıklamalara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde yapacağı deneme sürüşüyle tüm Türkiye’ye tanıtılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gebze’de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor. Yüzde 100 elektrikli bir SUV olacak modelin arkasında BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yer alırken, tasarımın ise Pininfarina tarafından yapıldığı aktarılıyor. İtalya merkezli Pininfarina‘nın tasarım, özellikle otomobil tasarımı konusunda inanılmaz bir tecrübesi bulunuyor. İşte bu açıdan yerli otomobilin nasıl görünece daha fazla merak uyandırmaya başlamış durumda. 2020’de üretime girecek denilen ilk araçtan sonra 2030 yılına kadar toplam 5 farklı modelin geleceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil nerede üretilecek?

Bildiğimiz kadarıyla araç Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Gebze Kocaeli’nde bulunan Bilişim Vadisi’nde kurulacak fabrikada üretilecek. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü aktarılırken, bu konumun seçilmesinin arkasında özellikle yan sanayi firmalarına yakınlık yer alıyor. Söylendiği kadarıyla yan sanayi firmalarını bir arada toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi bölgesi, Gebze – Şekerpınar’da Bilişim Vadisi’nin yakınında bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa da Osmangazi Köprüsü ile direkt olarak Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor. Ayrıca bu bölgenin denize kıyısı ve limanı olması da en büyük etkenlerden.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni elektrikli Mustang modeli