reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil cephesinde merak edilen konu; lale desenleri neden yok oldu?

 Yerli otomobil, tanıtımından önce bizleri lale desenli bir ön ızgara ile selamlamıştı. Peki, tanıtımı yapılan SUV modelinde ön kısım neden kapatıldı? İşte cevaplar.

Advertisement

Yerli otomobil ait bir tanıtım daha yapılmamışken, gelen açıklamalar modellerin Türk motifleri taşıyacağı yönündeydi. Bunun tam olarak ne olduğunu başta anlaşılamadı. Tanıtımdan sadece bir gün önce paylaşılan ipucu görsellerinde SUV modeline ait ön ızgaranın kısmen gözüken görüntüsü paylaşılmıştı. Bu görüntüde ön ızgaranın lale desenlerine sahip olduğu görülmüştü. Yapılan bu tasarım sosyal medya üzerinde de büyük ses getirmişti. Dolayısı ile lale desenlerine ait canlı görüntüler çok merak ediliyordu. Tanıtımı yapılan kırmızı SUV aracın önü beklenmeyen şekilde bir plaka ile kapatılmıştı. Bunun nedeni başta anlaşılmadı. Çoğu kişi lale eleştirilerine hızlı bir çözüm olarak yorumlasa da CEO Karakaş konuya açıklık getirdi. Yapılan değişikliğin sadece çeşitlilik amaçlı olduğunu belirtildi. Tanıtım sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kulladığı modelde de ön ızgara tamamen farklıydı.

Yerli otomobil
Yerli otomobil
Yerli otomobil

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, oluşan tasarım farkları ile ilgili, “İster Osmanlı bıyığı, ister ‘Pala Bıyık’ deyin. Araçlar arasındaki farklılık çeşitlilik göstermek amacıyla yapıldı. Birçok araç desen amaçlı, karakterleri yansıtmak amaçlı kullanılacak. Sedan’da ön kısmı yükseltip, incelttik. Kadın mühendislerin de çok büyük bir payı var. Yüzde 25 şu an aramızdaki kadın çalışan sayısı. Ama hedefimiz yüzde 33. Kadın tasarımcılar ve mühendisler her konuda büyük katkıda bulundular.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil Pininfarina  ile birlikte üretildi

Karakaş aynı zamanda Pininfarina eleştirilerine de cevap verdi. “Bu otomobillerimiz Pininfarina’yla birlikte İtalya’da ürettik. Bizim mühendislerimiz ve tasarımcılarımız orada çalıştı. Fabrika da kurulunca burada üretim yapılacak. Burada akan bir bandı durdurmak doğru olmaz. Prototip yapmak için fabrikaya gerek yok. Tasarım dili olayı bir bütünsellik olayı. Biz şundan eminiz. Hedef kitlemizi biz belirledik. “Benziyor” denilen araçlarla yerli otomobil arasında çok fark var. O benzetilen aracın ön paneli gülümsüyor mesela. Bizim ise daha saldırgan ve kestin. Tasarımlarımızı tescil ettirdik.”

İlgili Video