reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Araç çekme

Tüm sürücüleri ilgilendiren yeni karar; araç çekme dönemi sona eriyor!

İçişleri Bakanlığı 81 ilde bulunan yetkililere gönderdiği genelge ile trafikten çekiciler ile araç çekme hakkında oldukça önemli bir karar aldı.

Advertisement

İçişleri Bakanlığı sürücülerin uzun süredir şikayetçi olduğu bir duruma çözüm bulmak amacıyla bir hamle yaptı. Buna göre park yasağı kurallarını çiğneyen sürücülerin araçları bulundukları yerden çekilmeyecek. Trafik güvenliğinin tehlikeye atılmadığı durumlarda sadece para cezası uygulanacak. Özellikle son haftalarda araç çekme işlemleri sırasında birçok sürücünün mağdur olduğunu görmüştük. Yol kenarlarından çekilmeye çalışılan araçlara zarar verildiğini hatta bazılarının çekicinin üzerine alınırken düştüğünü bile görmüştük. Aynı zamanda otoparklara verilen ücretlerin mevzuatla belirlenen usul ve esaslara uymadığı da söyleniyordu. Sürücülerin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için uzun süredir beklenen bir karar alındı. Bununla birlikte araç sahibinin veya sürücünün çekici üzerinde seyehat etmesi de yasaklandı. En yakın otoparka çekilecek aracın nereye çekildiği “www.egm.gov.tr” üzerinden “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” kısmına anında yansıyacak. Aynı bilgilere e-devlet sisteminden de ulaşmak mümkün olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç çekme işlemi hangi durumlarda yapılacak?

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde; “Belediye otobüsü, taksi, dolmuş, tramvay gibi yolcu taşıtlarının duraklarına 15 metre mesafede, yaya kaldırımı ve geçitlerine, okul geçitlerine, kamu kurum ve kuruluşları ile hastane, sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi yerlerin giriş ve çıkışlarına 5 metre mesafede, usulüne uygun olarak park etmiş araçların ikinci sıra yanına, kavşak içlerine ve kavşaklara, tünel girişlerine, köprü girişleri ve üzerine, yangın musluklarının bulunduğu yerlere 5 metre mesafede, engelliler için ayrılmış park yerlerine park etmiş araçlar ile trafik düzeni ve genel güvenlik bakımından tehlike oluşturacak şekilde bulunan ve kaldırılması gereken araçlar çekilecek.” Böylece bunun dışında kalan durumlardaki araçlara sadece para cezası işlemi uyulacak, otoparka çekim yapılmayacak.

İlginizi çekebilir

Citroen C5 Aircross tanıtım filmi