reklamı kapat

POPÜLER

Otomobil galerileri

Yerli otomobil prototipinin tanıtımından önemli haber

Yerli otomobil projesi konusunda yeni bilgiler geldi. Elde edilen bilgilere göre aracın prototip halini çok yakında göreceğiz. İşte detaylar;

Yerli otomobil hakkında kısa süre önce konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, aralık ayında ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacak” açıklamasında bulunmuştu. Şimdi ise bu konuda yeni bilgiler geldi. Bunlara göre merakla beklene araç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki günlerde yapacağı deneme sürüşüyle tüm Türkiye’ye tanıtılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gebze’de yerli otomobil çalışmalarını yerinde incelemesi ve aracı bu sırada denemesi bekleniyor. Bu açıdan içinde bulunduğumuz hafta bitmeden karşımıza çıkacak gibi görünen yerli otomobilin, biliyorsunuz arkasında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yer alıyor. Araç biliyorsunuz daha önce de açıklandığı üzere yüzde 100 elektrikli bir SUV olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil nerede üretilecek?

Türk halkının merakla beklediği araç, geçtiğimiz hafta duyduğumuz kadarıyla Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu tarafından Gebze Kocaeli’nde bulunan Bilişim Vadisi’nde kurulacak fabrikada üretilecek. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmalarının sürdüğü aktarılırken, bu konumun seçilmesinin arkasında özellikle yan sanayi firmalarına yakınlık yer alıyor. Söylendiği kadarıyla yan sanayi firmalarını bir arada toplayan TOSB Otomotiv Yan Sanayi bölgesi, Gebze – Şekerpınar’da Bilişim Vadisi’nin yakınında bulunuyor. Aynı zamanda Türkiye otomotiv sanayisinin kalbinin attığı Bursa da Osmangazi Köprüsü ile direkt olarak Bilişim Vadisi’ne bağlanıyor. Ayrıca bu bölgenin denize kıyısı ve limanı olması da en büyük etkenlerden.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni elektrikli Mustang modeli