reklamı kapat

POPÜLER

Hindistan’ın güneş enerjili treni yola çıkmaya hazırlanıyor

Son dönemlerde güneş enerjisinden güç alan projelerin sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Maliyetinin çok düşük olması, kolayca kullanılabilmesi ve sınırsız olması güneş enerjisini diğer enerji kaynaklarına göre öne çıkarıyor. Hindistan yeni geliştirdiği güneş enerjisiyle çalışan treniyle hem ulaşım sorununa yeni bir çözüm getiriyor hem de doğaya zarar vermeyen bir enerji türü kullanmasıyla da tüm dünyaya örnek oluyor. 

Şu anda Hindistan’daki trenlerin neredeyse tamamı dizel motorlarla çalışıyor. Bu da yeni geliştirilen güneş enerjili trenin ülke çapında bir ilk olduğu anlamına geliyor. Güneş enerjili trenleri geliştiren Jakson Engineers Limited şirketinin başındaki isim olan Sandeep Gupta, trende güneş enerjisi sisteminin kurulmasının diğer yerlerde bu panellerin kullanımına göre daha zorlu olduğunu belirtiyor. 80 kilometre hızla hareket eden bir taşıt üzerinde panellerin düzgün şekilde çalışması ve hareket halindeyken güneş enerjisini iyi bir şekilde depolayabilmesi ekibi zorlamış gibi görünüyor.

Her ne kadar trende güneş panelleri mevcut olsa da maalesef halen dizel yakıtlı bir lokomotife ihtiyaç duyuluyor. Güneş panellerinden gelen enerji ise yolcuların konforu için yer alan sistemlerde, aydınlatmada, bilgi sistemlerinde ve soğutma sisteminde kullanıldığı belirtiliyor. Henüz tam tarihi bilinmeyen bir gelecekte tamamen elektrikli trenlerin kullanılması bekleniyor.