reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un güneş enerjili netbook’u NC215S

Samsung’un Rusya departmanı, güneş enerjisiyle çalışan Samsung NC215S’yi resmi olarak duyurdu. Kapağı üzerindeki paneller sayesinde güneş enerjisini piline aktaran netbook, 2 saatlik güneş enerjisiyle 1 saat çalışabiliyor. Pilin toplam ömrü ise yaklaşık olarak 14,5 saat. 1024×600 ekran çözünürlüğü sunan 10,1 inçlik ekrana sahip olan NC215S, Intel Atom işlemciyle çalışıyor.
Samsung NC215S
Bilgisayarın en dikkat çeken özelliği, 6 hücreli pilinin, kapak üzerinde yer alan paneller sayesinde güneş enerjisiyle şarj oluyor olması. Şarj için güneş enerjisine ihtiyaç duyan netbook, bu nedenle parlak güneş ışığı altında da renkli ve net görüntü verebiliyor (en azından Samsung’un iddiası bu). 300 cd/m2 parlaklık değeri olan ekran parlaklık engelleyici özel bir kaplamaya sahip. Netbook’ta Samsung’un Fast Start adını verdiği hibrid uyku modu bulunuyor. Samsung, bu modun, hızlı uykudan uyanma ve hazırda bekletmenin bir birleşimi olduğunu söylüyor. Bu özellikten yararlanmak için güç düğmesine basmak veya kapağı açmak yeterli.
Samsung NC215S
Bilgisayarın işlemci seçenekleri arasında Intel Atom N570 ve Intel Atom N455 bulunuyor. 1 GB DDR3 RAM’e sahip olan ve dahili Intel GMA 3150 ekran kartı kullanan netbook’un hafızası 250 veya 320 GB olarak tercih edilebiliyor. Bilgisayar kapalı olsa bile cihazları şarj edebilen Sleep And Charge özelliğine sahip USB bağlantı noktalarına da (USB 3.0 bulunmuyor) üzerinde yer veren NC215S’nin temmuz ayı içinde 399 dolarlık fiyatla Rusya’dan önce Amerika’da piyasaya çıkması bekleniyor.
Samsung NC215S

YORUMLAR