reklamı kapat

POPÜLER

adobe, dikey videolar

Adobe, dikey videolar için oldukça işe yarar bir teknoloji geliştiriyor

Adobe, yeni yazılımlarını ve yeni teknolojilerini tanıttığı Max konferansı kapsamında dikey videolar ile alakalı işe yarar bir çalışma üzerinde olduklarını duyurdu.

Belki de etkinlik kapsamındaki en dikkat çeken yenilik, masaüstü deneyimini iPad’de yaşatacak Photoshop’un duyurulmasıydı. Ancak Adobe, o etkinlikte daha birçok yeniliğini tanıttı. Bunlardan bir tanesi de “Smooth Operator“. Bu özellik, yatay çekilen videoların dikey hale getirilmesinde yapay zeka sayesinde videonun en işe yarar kısımlarını anlıyor ve ona göre bir kırpma modeli uyguluyor. Ayrıca video odağını sadece sağlı sollu kovalamanın dışında gerekirse odağa yakınlaşma ve uzaklaşma da yapabiliyor. Firmanın kendi yapay zekası Sensei‘nin tek tıkla gerçekleştirebileceği sistem, videoları istenilen her türlü dikey boyutlarda da dışarı aktarabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz son aşamaya gelinmedi

Bildiğiniz gibi fotoğraflara kıyasla videolarda daha çok yatay çekimlerde kayıt yapılıyor. Ancak özellikle Snapchat ve Instagram’dan sonra dikey formatlı videolar oldukça yaygınlaştığı için videoların bazen platformlara uygun hale getirilmesi gerekebiliyor. Hatta dev video paylaşım sitesi YouTube bile artık dikey videoları mobil platformlarında destekliyor. Smooth Operator özelliğinin özellikle videolu içerik üreticilerinin işlerine yaraması bekleniyor. Ancak Adobe’nin açıkladığına göre özellik şu anda yüzde 100 doğru çalışmıyor. Özelliği hala mükemmel aşamaya getirmekle meşgul olan Adobe, özelliğin kesin olarak tamamlanacağının garantisini bile vermiş değil. Ancak eğer her şey yolunda giderse video uğraşları amaçlı pek çok kişinin Adobe yazılımlarını tercih edeceği muhtemel.

İlginizi çekebilir

SceneStitch Adobe