reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube’un dikey videoları izlemeyi kolaylaştıran özelliği yayında

Instagram‘ın IGTV’sinin “dikey video” açılımıyla beraber sayısı artan dikey formatlı içerikler için bir ayarlama da YouTube‘dan geldi.

Advertisement

Dikey video konusu YouTube’un ilk zamanlarından bu yana hayatımızda olan tartışmalardan biri. Pek sevilmeyen bu format ise Vine ile beraber kabul edilebilirliğini artırırken şimdilerde Instagram’ın video paylaşım servisi IGTV ile beraber hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Artık dikey içeriklerin “kabul edilemez” statüsünden, “belirli koşullarda kabul edilebilir” durumuna geçtiği günümüzde YouTube da bu formatı kabullendi. Geçtiğimiz aralık ayında dikey formatı mobil uygulamasına getiren popüler video servisi, şimdi PC için de bu formatı kabulleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikey format artık PC’de

Eğer normale kıyasla daha “uzun” formatlı bir video izliyorsanız, video servisi videoyu uygun bir şekilde büyütüyor ve kenarlardaki rahatsız edici siyah boşlukları yok ediyor. Çok başarılı bir görsellik sunmasa da, dikey video azabı biraz olsa azalıyor. Bu düzenleme 16:9 videolarda da gerçekleşiyor.

IGTV için henüz elle tutulur bir istatistik yok, ancak popüler video servisinin, Instagram karşısında bir adım geride kalmak istemediği açık. En azından dikey video izleme deneyiminde yaşanan sıkıntıları biraz daha azaltan bu platform, kullanıcılara hem IGTV’ye hem de kendi servisine aynı anda video yükleme imkanı da tanımış oluyor. Bu yeni özelliğin tüm kullanıcılar için yayında olduğu kaydediliyor. Ancak pek çok şarkıcının 16:9 şeklinde düzenlenmiş ve yüklenmiş “dikey” videoları ne yazık ki bu otomatik düzenlemenin dışında kalıyor. Videoların platforma göre düzenlenmeden, dikey olarak yüklenmiş olması gerekiyor.