reklamı kapat

POPÜLER

dikey dizi

Instagram IGTV sonrası dikey dizi formatı mı geliyor?

Instagram, IGTV ile beraber mobilde dikey video izleme alışkanlığını hayatımıza sokmuştu. Şimdi ise dikey dizi format geliyor.

Mobil kullanım oranlarının her geçen gün artmasıyla uygulamalar ve internet siteleri mobil cihazlarla uyumlu hale gelmek için adımlar atıyor. Haliyle mobil kullanımların bu kadar yüksek olması da kişilerin dizi izleme pratiklerinin de gelişmesine neden oldu. Toplu taşımadan, boş zamanlara ya da öğle aralarında kişiler mobil cihazlarından favori dizilerini rahatlıkla izlemek istiyor. Bu bağlamda Instagram IGTV’den ilham alan Çin merkezli yapımcılar, mobil cihazlarda dizi izlemeyi kolaylaştırmak adına bazı içerikleri dikey formatta çekmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram IGTV ile ses getirdi Netflix ile devam etti

Büyük medya şirketleri de bu yatay video izleme pratiğini değiştirmek için önemli adımlar atmıştı. Instagram IGTV ile ses getiren dikey yayın dönemi, Netflix’in 30 saniyelik dikey fragmanları ile devam ederek son olarak Spotify ile devam etmişti. Spotify bir süre önce dikey müzik kliplerini yayına alarak bu akımda yer almıştı. ABD ve Avrupa merkezli bu girişimlerin yanı sıra, Çin’de de mobil video kendisine has bir rota izleyerek gelişiyor. The Next Web’in geçen gün yayımladığı haber‘de Çinli medya şirketlerinin telefonda izlenmek üzere ürettiği “dikey diziler” gündeme oturmuş durumda.

Çinli internet devi Tencent’in geçen yıl yayımladığı romantik komedi “Erkek Arkadaşım Gibi Olan Kız Kardeşim” ve “Aptal Erkek Arkadaşım” söz konusu türde yayımlanan ilk diziler arasında yer alıyor. Bir başka Çinli internet devi Baidu da geçen yıl aynı türde ilk dramaları izletti. Bu yapımların başarısı üzerine bu yıl da skeç komedi tarzında dizileri çekilmeye ve yayımlanmaya başladı. Bu tarz bir ilk olmasa da Çin artık dizileri direkt dikey formata uygun şekilde çekip izleyiciye sunacak.

Dikey diziler ile karşımıza neler çıkacak?

dikey dizi

1. Çok daha kısa bölümler

İzlediğimiz tipik bir dikey dizi bölümü iki ila beş dakika sürüyor. Dizinin olay örgüsündeki kritik noktalara olabildiğince değinecek olan bu format, oldukça çabuk tüketime odaklanıyor.

2. Dikey diziler başlı başına bir tür

Dikey dizilere bakıldığında daha çok komedi türüne ait yapımlar karşımıza çıkıyor. Zaten ekstra kısa olan bölümler komedi türünde yapımların yolunu açıyor. Bu format yoğun, yüksek tempolu ve kişisel anlar için daha uygun. Şu an için karakterlerin içsel diyalogları gibi bazı anlatısal araçların zayıf olduğu diziler bu formatta üretiliyor.

3. Görsel dil parçalı bir yapıda

Dikey formattaki dizilerin görsel dili parçalı bir yapıda olmasıyla ön plana çıkıyor. Ekranın bölünmesi, kaydırmalar ve hızlı geçişler, dikey dizilerde kullanılan görsel dil olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknik aynı zamanda çekilen her sahnenin daha fazla bilgi içermesini sağlıyor. Dikey mobil videonun kullanabileceği görsel alan çok sınırlı olsa da, normalde olduğundan iki veya üç kat görsel bilgiyi odağa alabilmesi sayesinde bu eksiği telafi ediyor.

İlginizi çekebilir

Instagram Hikayeler’e “Test” ekleme[Nasıl yapılır?]