reklamı kapat

POPÜLER

Adobe LOG tasarım

Adobe, yapay zeka ile eski GIF’leri ve videoları yenileyecek

 - Güncelleme: 12 Ekim 2023 19:51

Şu an MAX konferansı kapsamındaki duyurularıyla dikkat çeken yazılım devlerinden Adobe, yapay zeka ile eski GIF ve videoları yenileyecek.

Adobe, yapay zeka sistemlerine çok uzun zamandır yatırımlar yapıyor ve bunların meyvesini toplamaya devam ediyor. Yeni tanıttığı ve kullanıma sunduğu sistemleriyle yaratıcı tarafı çok ciddi şekilde değiştirecek firma, MAX’ta duyurulduğu kadarıyla bir oldukça etkili “Project Res-Up” sistemi üzerinde de çalışıyor. Bu sistem içerisine yüklenen düşük çözünürlüklü ve düşük kaliteli GIF’ler ile videoları analiz ediyor ve onları çok daha iyi hale getirerek geleceğe taşıyor. Örneğin bu sistem ile 480 x 360 piksel çözünürlükteki eski bir içerik 1280 x 960 piksel seviyesine çıkarılabiliyor, diğer işleme teknikleri sayesinde görüntü çok daha temiz ve keskin hale getirilebiliyor. Eski içerikleri iyileştirmek yanında bir videoya yapılan yakınlaştırma sonrasında bozulan kaliteyi artırmak adına da kullanılabileceği gösterilen faydalı sistem, gerçekten çok etkileyici görünüyor ve çok büyük potansiyeller ortaya koyuyor. Project Res-Up sisteminin genel kullanıma ne zaman açılacağı henüz bilinmiyor. Şimdilik bir şirket içi geliştirme projesi olan altyapı, mevcut durum göz önüne alınırsa önümüzdeki yılın bu zamanlarında örneğin Premier yazılımının bir parçası haline getirilebilir ya da ayrı bir servis olarak da kullanıma sunulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adobe bugün aynı zamanda gelecekte çıkacak “Project Fast Fill” sistemiyle de dikkat çekiyor. Bu sistem videolardan istenmeyen kısımları çıkarıyor ve bunu sadece basit metin komutlarıyla yerine getirebiliyor. Burada anlaşılabileceği üzere üretken yapay zeka “Firefly” temelli çalışan sistem, çok kompleks videolarda dahi büyülü sonuçlar sunabiliyor:

Project Fast Fill sistemi videolar üzerindeki objeleri değiştirme gibi inanılmaz bir imkanı da beraberinde getiriyor:

Firmanın yine bugün karşımıza çıkan gelecek gösterimlerinden “Project Draw & Delight” sistemi ise yapılan basit çizimleri analiz ederek çok güzel vektörler haline getirebiliyor. Bu sistem sayesinde temel çizim bilgisine dahi gerek kalmıyor:

Adobe, yukarıdakilere ek olarak “Project Primrose” ile karşımıza üzerinde farklı içeriklerin gösterilebildiği bir interaktif elbise sistemi çıkardı:

A short dress on a mannequin that displays different patterns and animations.

“Project Poseable” ile metinden görsele bir üç boyutlu animasyon altyapısı üzerinde çalıştığını aktaran, “Project Dub Dub Dub” sistemiyle ise sesli çeviriyi yani dublajı kişinin kendi sesi üzerinden yapabileceklerini sergileyen Adobe, “Project See Through” ile fotoğraflardaki pencere / cam yansımasını çok iyi bir şekilde ortadan kaldırabilir hale geldiklerini sergiledi.

Adobe planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli