reklamı kapat

POPÜLER

Jet motorlu drone AB5 JetQuad

Karşınızda jet motorlu drone AB5 JetQuad [Video]

Zaman zaman çok özel “drone” modelleri karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi de kesinlikle jet motorlu drone AB5 JetQuad oluyor.

Drone denildiği zaman akla direkt olarak DJI tarafından üretilen modeller geliyor. Ancak biliyorsunuz o son kullanıcıya yönelik drone’lar daha çok havadan görüntü alma üzerine odaklanıyor. DJI’in endüstriyel amaçlı drone’ları da bulunuyor ancak hiçbiri FusionFlight imzalı AB5 JetQuad kadar gelişmiş bir noktada yer almıyor. Çünkü bu hatırı sayılır oranda büyük drone’un merkezinde tam dört adet dizel temelli jet motoru yer alıyor. Gücün yönünü değiştirebilen özel bir sistem ile yol alabilen araç, “dünyanın en ufak jet motorlu dikey iniş kalkış yapabilen drone modeli” olarak geçiyor. Toplam 200 beygir gücünde olan araç, açıklandığı kadarıyla 483 km/s gibi inanılmaz yüksek bir hıza çıkabiliyor. 19 litre yakıt ile 30 dakika havada kalabilen, 15 dakika da yol alabilen AB5 JetQuad, 18 kg yük taşıyabiliyor. Yakıt harici toplam ağırlığı şaşırtıcı şekilde 23 kg olarak “iddia edilen” modelin, henüz prototip aşamasındaki testleri yapılıyor.

Jet motorlu drone AB5 JetQuad

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jet motorlu drone AB5 JetQuad gerçekten çok iddialı

2021 yılında satışa sunulması açıklanan AB5 JetQuad, açıklandığı kadarıyla 200 bin ila 250 bin dolar arasında değişen bir fiyata sahip olacak. Yani oldukça pahalı olacak modelin, çok spesifik bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Potansiyel kullanım alanı temelde sınırsız olan aracın, askeriye tarafından bile kullanılabileceği aktarılıyor.

Jet motorlu drone AB5 JetQuad