reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Yolda telefon kullanan sürücüleri yakalayan yapay zeka devrede! [Video]

Direksiyon başında hiçbir sürücünün telefon kullanmaması gerekiyor. Ancak bu yasağa günümüzde uyan çok az. Şimdi ise yolda telefon kullanan sürücüleri yakalayacak yapay zeka devrede.

Advertisement

Otomobil kullanırken tüm dikkatimizi yola vermemiz gerekiyor. Ancak birçok kişi hem kendisini, hem ailesini ve hem de trafikteki diğer kişileri riske atarak direksiyon başında telefon kullanmaya devam ediyor. İşte bu kişilere karşı Avustralya New South Wales’ta yapay zeka destekli bir sistem kuruldu. Bu sistem konumlandırılan kameralar ile görev yapıyor ve yolda giderken telefonunu kullanan sürücüleri yakalıyor. Bu anın fotoğrafını çekerek kanıt da oluşturan sistem, söylendiği kadarıyla oldukça efektif olarak görev yapıyor. Kurulan ilk yerdeki başarısından sonra tam 88 milyon dolarlık bir bütçe ile 45 farklı noktaya daha kurulacak denilen sistem, gerçekten güzel görünüyor. Çünkü polis memurları mevcut sistemler ile yolda telefon kullanan kişileri çok fazla tespit edemiyor. Bu yüzden de kişiler bu hayati riski tekrarlamayı sürdürüyor. Yapay zeka destekli yeni sistemin ise gözünden pek bir şey kaçırmıyor gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka birçok konuda hayatımızı değiştiriyor

Gündüz olduğu gibi gece de çalıştığı aktarılan telefon belirlemem sistemi, farklı iklim koşullarında da sorunsuz olarak görev yapıyor açıklaması yapılıyor. Aracın seyir hızından da etkilenmeyen sistem, yukarıda da dediğimiz gibi gerçekten hayati görünüyor.