reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla araçlar artık direksiyon başında uyuklayan sürücüleri tespit edecek

Tesla tarafından üretilen Model serisi araçlar, yeni getirilen özellikle beraber artık direksiyon başında uyuklayan sürücüleri tespit edecek.

Gerçekten çok geç kalındı ancak bu özellik Avrupa’daki Tesla araçlara “Driver Drowsiness Warning” adı altında gönderilmeye başlandı. Bu güvenlik özelliği sayesinde Model serisi araçların içerisindeki kabin kamerası kullanılıyor, bu kamera sürücünün hareketlerine bakarak direksiyon başında uyuma belirtisi gösteren kişileri tespit ediyor. Sistem firmaya göre uyuklamaya işaret eden kalıpları belirlemek için sürücünün yüz özelliklerini ve sürüş davranışını izliyor, sürücünün uykulu olduğu tespit edildiğinde ise dokunmatik ekranda bir uyarı çıkıyor ve aynı zamanda yüksek sesli bir uyarı veriliyor. Tesla, bu özelliğin yalnızca otomatik pilot devre dışıyken en az 10 dakika boyunca 65 km/s üzerinde sürüş yapıldığında devreye girdiğini söylüyor. Şirketin daha önce araç içi kamerasını kişilerin sürüş sırasında bir cihaza (Telefon, oyun konsolu vb.) bakıp bakmadığının tespiti için kullandığı belirtiliyor. Bu arada otomatik pilot demişken firmadan bugün hemen aşağıdaki yeni video paylaşımı da geldi. Bu videoda otomatik pilot sisteminin geldiği son aşama gözler önüne seriliyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla bundan önce ise ilginç bir adımla gündeme gelmişti. Şirket geçtiğimiz aylarda Almanya merkezli Wiferion‘u bünyesine katma konusunda planlar yapıyor haberiyle gündeme gelmişti. Daha sonra ise firmanın bu alımı sessiz sedasız yaptığı ortaya çıkmıştı. Tesla’nın Wiferion’u satın almak için 76 milyon dolar ödediği düşünülüyordu ancak o detay netlik kazanmamıştı.

Yılın başında açık olarak Model serisi araçlara kablosuz şarj getirmek istediğini belirten firma, bunu 2016 yılında kurulan Wiferion’un teknolojileri ile çok daha hızlı şekilde yerine getirecek deniyordu. Ancak geçtiğimiz hafta Tesla’nın Wiferion‘u sattığı ortaya çıktı. Bunun arkasındaki tam neden bilinmiyor ancak gelişme ilginç karşılanıyor. Şirketin yeni sahibi PULS olarak açıklanırken, Tesla’nın mantıklı bir adım atarak satışa rağmen Wiferion‘un kilit mühendislerini elinde tuttuğu iddia ediliyor.

Tesla planları yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı

İLGİLİ HABERLER