reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HiAssistant

Huawei’den telefonlarıyla etkileşimi değiştirecek yeni sistem

Teknoloji dünyasının 2017’de en çok konuştuğu konuların başında dijital asistanlar yer aldı. Büyük şirketler bu alanda büyük rekabete tutuştu. Yapay zekalı bu asistanlar arasına Çin telekomünikasyon devi Huawei, HiAssistant ile dahil oluyor

Huawei HiAssistant, Google Assistant, Amazon Alexa, Apple Siri, Samsung Bixby ve Microsoft Cortana karşısına çıkıyor. Şirketin özel yapay zeka birimine sahip Kirin 970 işlemcisinden güç alan asistan, ilk olarak Çin’de satılan Mate 10’da görülmüş durumda. Yapılan analizlere göre şirketin hali hazırda kullandığı HiVoice’un bir üst kademesi olan asistan, şirketin kendi HiAI platformu üzerine kuruluyor. Benzerleri gibi ses ile tüm telefonun kontrolüne imkan tanıyan HiAssistant, bir asistandan beklenen her şeyi yerine getirebiliyor. Ancak burada özellikle Çin pazarına odaklanıldığı belirtiliyor. Dijital asistan pazarının yüzde 92’sini alan Amazon ve Google ile rekabet peşinde koşmayan şirket, ürüne Çin’e özel imkanlar eklemiş durumda. Örneğin bölgede popüler QQ ve WeChat ile derin entegrasyon ve Çin bankaları üzerinde sesli para aktarımı gibi özellikler karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HiAssistant

Huawei HiAssistant global pazara çıkar mı?

Bu şu an tam olarak bilinmiyor. İlk bakışlar asistanın sadece Çin pazarına özel olacağını gösteriyor. Bu durum şirketin orada çok büyük bir kullanıcı kitlesi olduğu için aslında mantıklı da görünüyor. Ancak yine de ay sonundan tanıtılacak yeni P20 ailesiyle bir sürpriz yapılma ihtimali bulunuyor.