reklamı kapat

POPÜLER

Ubisoft Sam
Ubisoft Sam

Dijital asistan pazarının “oyuncu” üyesi: Ubisoft’tan Sam [Video]

Dijital asistan pazarında artık birçok seçenek yer alıyor. Apple’da Siri, Google’da Assistant, Microsoft’ta Cortana, Samsung’da Bixby ve Amazon’da Alexa. Hepsi birbirinden yetenekli olan bu asistanlar arasına şimdi bir de “Sam” eklendi. Oyun firması Ubisoft’tan çıkan asistan, doğal olarak oyunlara odaklanıyor.

Dünyanın en büyük oyun firmaları arasında yer alan Ubisoft, bugün gerçekten beklenmedik bir duyuru yaptı. İlk dijital asistanı Sam‘i tanıtan firma, bu alanda ilginç bir deneme içerisinde bulunuyor. Şu an sadece Kanada‘da açık olan asistan, şirketin “Ubisoft Club” uygulaması içerisinde yer alıyor. Firmanın ortak oyun hesabı Uplay temelinde çalışan asistan, oyunculara birçok konuda yardımcı olabiliyor. Hem sesli hem de yazılı olarak iletişim kurabildiğiniz asistan, örneğin “Assassin’s Creed Origins oyununu kaç saat oynadım?” gibi sorulara cevap verebiliyor. Buna ek olarak ekli olan arkadaşlarınızın oynadığı oyunları gösterebilen asistan, şirketin oyunlarını satın almanıza da yardımcı oluyor. Ayrıca Sam belirli oyunların bölümlerini daha iyi oynayabilmeniz için YouTube videoları da önerebiliyor.

Ubisoft Sam ile başarılı olabilir mi?

Kısıtlı yapı nedeniyle bu çok olası görünmüyor. Daha çok yapmış olmak için yapılmış gibi görünen asistan, yine de dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz ay La Forge ile yapay zekaya verdiği önemi gösteren şirket, oyunlarında yapay zeka çok eleştirilmesine rağmen çalışmaya devam ediyor.

Video