reklamı kapat

POPÜLER

Ubisoft La Forge

Ubisoft’dan “La Forge” ile yapay zeka konusuna devrimsel bir yaklaşım

Dünyanın en büyük oyun firmalarından Ubisoft, oyunları için çok uzun zamandır yapay zeka (AI) sistemleri geliştiriyor. Ancak kurulan La Forge ile bu süreçte köklü bir değişiklik yaşanıyor.

Tüm oyun firmaları yapay zeka üzerine gerçekten büyük çalışmalar yapıyor. Teknoloji sektörünün genel olarak son yıllarda büyük önem verdiği bu konu, yıllardır oyunların temelini oluşturuyor. Ancak sektörel rekabet nedeniyle bu veriler şirketlerin dışına çıkmıyor. İşte Ubisoft bunu değiştirmek istiyor. Bu yüzden bünyesinde La Forge’yi kuran şirket, AI araştırmalarını akademik tabana yayıyor. Bu sayede hem üniversitelerde yapılan hem de oyun için üretilen AI sistemlerinin bir araya getirilmesi amaçlanıyor. Şirket çalışanları yanında birçok akademisyenden oluşacağı belirtilen bölüm, oyun yanında gerçek hayata da odaklanacak. Yani geliştirilen AI sistemleri oyunlardaki işleyiş yanında sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesi için de kullanılacak. Örneğin Watch Dogs 2 oyunu için gerçeğe uygun bir şehir ve AI temelli otomobil / yayalar oluşturan şirket, bu ortamı sürücüsüz araçları eğitmek için ideal olarak görüyor.

Ubisoft La Forge

Ubisoft, La Forge ile önemli bir ilke imza atıyor

Oyunlarındaki karakterlerinin yapay zekası zaman zaman oldukça eleştirilen şirket, akademik alandaki yeni sistemlerle bunu da geliştirmeyi hedefliyor. İki taraflı bir kazanım olarak görülen departmanın başında 20 yıllık çalışan Yves Jacquier yer alıyor. Genel olarak çok güzel bir mantık üzerine kurulan La Forge, bakalım hem gerçek dünyayı hem oyun dünyasını değiştirebilecek mi?