reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia LOG Tasarım

Nvidia, yapay zeka odaklı Run:ai girişimini 700 milyon dolara satın aldı

Ekran kartı ve yapay zeka tarafının dev ismi Nvidia, 700 milyon dolara yapay zeka odaklı Run:ai girişimini satın aldı.

Geliştiriciler ile operasyon ekiplerinin yapay zeka donanım altyapılarını yönetmelerini ve optimize etmelerini kolaylaştıran Tel Aviv merkezli bir şirket olan Run:ai, aktarıldığı kadarıyla artık Nvidia çatısı altında yer alıyor. Bu alım için resmi olarak açıklanmıyor olsa da 700 milyon dolar civarında bir ödeme yaptığı aktarılan Nvidia, biliyorsunuz son yıllarda yapay zeka donanımı/çipi denildiği zaman akla gelen ilk isim ve bu sayede gelirlerini inanılmaz oranda artırmış durumda. Nvidia, bundan önce GTC konferansı kapsamında yaptığı duyurular ile ses getirmişti. Örneğin GTC konferansı kapsamında tanıtılan Earth-2, Dünya’nın dijital bir kopyası ve spesifik olarak iklim / atmosfer olaylarına odaklanıyor. DGX Cloud sistemi üzerinden kullanılabilen sistem, araştırmacıların bulut örtüsü, tayfun ve mega fırtına gibi hava olaylarının etkileşimli ve yüksek çözünürlüklü simülasyonlarını oluşturmasına imkan tanıyor. Büyük hava olaylarının nasıl ilerleyeceğini tespit etmek adına güzel ve yeri geldiğinde hayati olan sistemi, Tayvan’ın Merkezi Hava İdaresi’nin hava durumunu daha iyi tahmin etmek için kullanacağı ve örneğin bir tayfunun karaya vuracağı yerleri daha gerçekleşmeden önce görselleştirebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia CEO’su Jensen Huang bu sistem hakkında, “İklim felaketleri artık normal hale gelmeye başladı. Kuraklık, yıkıcı kasırgalar ve seller artık çok endişe verici sıklıkta haberlerde yer alıyor. Earth-2 sistemi, bu kötü hava koşullarına daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olacak” dedi.

GTC konferansı kapsamında Nvidia’nın ACE sistemi de ses getirdi çünkü oyun tarafında aşağıdaki video gösterimi yapıldı. Bu sistem hakkında şirket kendisi şunları aktardı: “ACE, oyun karakterlerini hayata geçirmek için tasarlanmış bir teknoloji paketidir. Covert Protocol, Inworld AI tarafından Nvidia ile ortaklaşa oluşturulan ve oyunlardaki karakter etkileşimlerinin sınırlarını zorlayan yeni bir teknoloji gösterisi.

Inworld AI motoru, gerçekçi yüz performansları sağlamak için Audio2Face’i kullanarak metinden konuşmaya geçiş için Riva’yı entegre etti. Inworld AI motoru, NPC’lerin performansı için çok yönlü bir yaklaşım benimsiyor. Bu da zihinsel süreçleri, algıyı ve davranış sistemlerini bir araya getirerek etkileyici bir hikaye anlatımıyla birleştirilmiş, RTX ile görüntülenen karakterlerin yer aldığı güzel bir ortamın yaratılması demek oluyor.”

Inworld AI’nin CEO’su Kylan Gibbs, “ACE mikro hizmetleri ve Inworld Engine’in birleşimi, geliştiricilere dinamik anlatılar oluşturabilen dijital karakterler yaratma imkanı vererek, oynanış açısından sonsuz yeni olanaklar sunuyor.” dedi. ACE’yi benimseyen geliştiriciler ve platformlar arasında aktarıldığı kadarıyla Convai, Cyber Agent, Data Monsters, Deloitte, Hippocratic AI, IGOODI, Inworld AI, Media.Monks, miHoYo, NetEase Games, Perfect World, Openstream, OurPalm, Quantiphi, Rakuten Securities, Slalom, SoftServe, Tencent, Top Health Tech, Ubisoft, UneeQ ve Unions Avatars yer alıyor.

Nvidia duyuruları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER