reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia

Nvidia, GTC kapsamında Earth-2, ACE, Project GR00T ve fazlasıyla da ses getirdi

 - Güncelleme: 19 Mart 2024 11:44

Nvidia, GTC konferansı kapsamında yeni yapay zeka donanımları yanında Earth-2, Ace ve fazlasıyla da ses getirdi.

Ekran kartı devi Nvidia, yapay zeka tarafının en büyük isimlerinden ve çok sayıda önemli sistem geliştiriyor. Örneğin GTC konferansı kapsamında tanıtılan Earth-2, Dünya’nın dijital bir kopyası ve spesifik olarak iklim / atmosfer olaylarına odaklanıyor. DGX Cloud sistemi üzerinden kullanılabilen sistem, araştırmacıların bulut örtüsü, tayfun ve mega fırtına gibi hava olaylarının etkileşimli ve yüksek çözünürlüklü simülasyonlarını oluşturmasına imkan tanıyor. Büyük hava olaylarının nasıl ilerleyeceğini tespit etmek adına güzel ve yeri geldiğinde hayati olan sistemi, Tayvan’ın Merkezi Hava İdaresi’nin hava durumunu daha iyi tahmin etmek için kullanacağı ve örneğin bir tayfunun karaya vuracağı yerleri daha gerçekleşmeden önce görselleştirebileceği aktarılıyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang bu sistem hakkında, “İklim felaketleri artık normal hale gelmeye başladı. Kuraklık, yıkıcı kasırgalar ve seller artık çok endişe verici sıklıkta haberlerde yer alıyor. Earth-2 sistemi, bu kötü hava koşullarına daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GTC konferansı kapsamında Nvidia’nın ACE sistemi de ses getirdi çünkü oyun tarafında aşağıdaki video gösterimi yapıldı. Bu sistem hakkında şirket kendisi şunları aktardı: “ACE, oyun karakterlerini hayata geçirmek için tasarlanmış bir teknoloji paketidir. Covert Protocol, Inworld AI tarafından Nvidia ile ortaklaşa oluşturulan ve oyunlardaki karakter etkileşimlerinin sınırlarını zorlayan yeni bir teknoloji gösterisi. Inworld AI motoru, gerçekçi yüz performansları sağlamak için Audio2Face’i kullanarak metinden konuşmaya geçiş için Riva’yı entegre etti. Inworld AI motoru, NPC’lerin performansı için çok yönlü bir yaklaşım benimsiyor. Bu da zihinsel süreçleri, algıyı ve davranış sistemlerini bir araya getirerek etkileyici bir hikaye anlatımıyla birleştirilmiş, RTX ile görüntülenen karakterlerin yer aldığı güzel bir ortamın yaratılması demek oluyor.”

Inworld AI’nin CEO’su Kylan Gibbs, “ACE mikro hizmetleri ve Inworld Engine’in birleşimi, geliştiricilere dinamik anlatılar oluşturabilen dijital karakterler yaratma imkanı vererek, oynanış açısından sonsuz yeni olanaklar sunuyor.” dedi. ACE’yi benimseyen geliştiriciler ve platformlar arasında aktarıldığı kadarıyla Convai, Cyber Agent, Data Monsters, Deloitte, Hippocratic AI, IGOODI, Inworld AI, Media.Monks, miHoYo, NetEase Games, Perfect World, Openstream, OurPalm, Quantiphi, Rakuten Securities, Slalom, SoftServe, Tencent, Top Health Tech, Ubisoft, UneeQ ve Unions Avatars yer alıyor.

Şirket GDC 2024’te aynı zamanda Project GR00T için de bir duyuru yaptı. Bu insansı robotlar için hazırlanmış bir yapay zeka modeli ve bir insan gibi hareket edebilen gelecek robotları çok daha akıllı ve yetenekli hale getiremeye odaklanıyor. Nvidia, GR00T destekli robotların doğal dili anlama, ortam algılama, insan eylemlerini taklit etme ve gerçek dünyada gezinme ile etkileşimde bulunma gibi işlemleri, yapay zeka modellerini kullanarak hızlı bir şekilde yerine getirebileceğini belirtiyor.

Project GR00T tanıtımı sırasında Jensen Huang

Nvidia duyuruları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER