reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia LATTE3D

Nvidia’dan yazılanları 3D modeller haline getiren model: LATTE3D [Video]

Ekran kartı devi Nvidia’dan yazılanları 3D modeller haline getirebilen etkileyici yapay zeka modeli LATTE3D de gelmiş durumda.

Günümüzde yazılanları görsel hale getiren çok sayıda sistem bulunuyor. Hatta biliyorsunuz süreç OpenAI imzalı Sora gibi sistemler sayesinde video tarafına da geliyor. Ekran kartı devi Nvidia ise LATTE3D ile yazılanları 3D modeller haline getirebilen bir altyapıyı karşımıza çıkardı. Bunun için yukarıda izleyebileceğiniz açıklayıcı videoyu paylaşan firma, yeni modeliyle oldukça iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu sistemin oyunlar ve 3D projeler özelinde büyük zaman kazandırma potansiyeli bulunuyor, sistemin RTX A6000 gibi GPU’larda anlık sonuçlar verebildiği söyleniyor. Nvidia tarafından sanal bir 3D yazıcıya benzetilen sistem, çıktıları popüler yazılımlara uyum sağlayacak şekilde veriyor ve özellikle akla gelen fikirlerin temel seviyede görselleştirilmesi için harika görünüyor. Üç boyutlu tasarım profesyonelleri LATTE3D’yi kullanarak basit modeller oluşturabilir ve onları geliştirerek çok daha iyi hale getirebilir. Nvidia araştırmacıları LATTE3D’yi hayvanlar ve günlük nesneler olmak üzere iki özel veri kümesi üzerinde eğitmiş ancak geliştiricilerin modeli diğer veri türleri üzerinde eğitebileceği de aktarılıyor. Sistemin tüm detaylarına ise direkt olarak burada yer veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekran kartı devi Nvidia, yapay zeka tarafının en büyük isimlerinden ve kısa süre önce başka büyük duyurular da yaptı. Örneğin GTC konferansı kapsamında Earth-2 tanıtıldı. Bu sistem Dünya’nın dijital bir kopyası ve spesifik olarak iklim / atmosfer olaylarına odaklanıyor. DGX Cloud sistemi üzerinden kullanılabilen sistem, araştırmacıların bulut örtüsü, tayfun ve mega fırtına gibi hava olaylarının etkileşimli ve yüksek çözünürlüklü simülasyonlarını oluşturmasına imkan tanıyor.

Büyük hava olaylarının nasıl ilerleyeceğini tespit etmek adına güzel ve yeri geldiğinde hayati olan sistemi, Tayvan’ın Merkezi Hava İdaresi’nin hava durumunu daha iyi tahmin etmek için kullanacağı ve örneğin bir tayfunun karaya vuracağı yerleri daha gerçekleşmeden önce görselleştirebileceği aktarılıyor.

Nvidia CEO’su Jensen Huang bu sistem hakkında, “İklim felaketleri artık normal hale gelmeye başladı. Kuraklık, yıkıcı kasırgalar ve seller artık çok endişe verici sıklıkta haberlerde yer alıyor. Earth-2 sistemi, bu kötü hava koşullarına daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olacak” dedi.

GTC konferansı kapsamında Nvidia’nın ACE sistemi de ses getirdi çünkü oyun tarafında aşağıdaki video gösterimi yapıldı. Bu sistem hakkında şirket kendisi şunları aktardı: “ACE, oyun karakterlerini hayata geçirmek için tasarlanmış bir teknoloji paketidir. Covert Protocol, Inworld AI tarafından Nvidia ile ortaklaşa oluşturulan ve oyunlardaki karakter etkileşimlerinin sınırlarını zorlayan yeni bir teknoloji gösterisi.

Inworld AI motoru, gerçekçi yüz performansları sağlamak için Audio2Face’i kullanarak metinden konuşmaya geçiş için Riva’yı entegre etti. Inworld AI motoru, NPC’lerin performansı için çok yönlü bir yaklaşım benimsiyor. Bu da zihinsel süreçleri, algıyı ve davranış sistemlerini bir araya getirerek etkileyici bir hikaye anlatımıyla birleştirilmiş, RTX ile görüntülenen karakterlerin yer aldığı güzel bir ortamın yaratılması demek oluyor.”

Şirket GDC 2024’te aynı zamanda Project GR00T için de bir duyuru yaptı. Bu insansı robotlar için hazırlanmış bir yapay zeka modeli ve bir insan gibi hareket edebilen gelecek robotları çok daha akıllı ve yetenekli hale getiremeye odaklanıyor. Nvidia, GR00T destekli robotların doğal dili anlama, ortam algılama, insan eylemlerini taklit etme ve gerçek dünyada gezinme ile etkileşimde bulunma gibi işlemleri, yapay zeka modellerini kullanarak hızlı bir şekilde yerine getirebileceğini belirtiyor.

LATTE3D duyuruları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER