reklamı kapat

POPÜLER

interstellar

NASA, uzayda yaşam bulmak için yıldızlararası yolculuk tarihini verdi

NASA uzayda hayat arayışları için yıldızlararası yolculuk projesini duyurdu. Apollo 11’in 100. yılında, uzayda yaşam bulmak için güneş sistemi dışındaki gezegene ziyarete gidilecek.

New Scientist’in özel haberine göre NASA’nın Jet Propulsion Laboratory araştırma ve geliştirme merkezi, Apollo 11’in 100’üncü yılı için çok özel bir proje hazırlığında. Henüz çok yeni olan bu projenin şimdilik bir ismi bulunmuyor, ancak proje planlandığı seyirde ilerlerse 2069 yılında güneş sistemi dışındaki yakın bir gezegene hayat aramak için bir uzay gemisi gönderilecek. Projede henüz kullanılmayan bir teknolojinin kullanılacağı da söyleniyor. Projenin detaylarına ilişkin bilgi ise ne yazık ki yok. Ancak 2069 yılına önümüzde epey zaman olduğu düşünülünce, zaman içinde heyecan verici yeni duyurular almayı umuyoruz.

Yıldızlararası yolculuk

Bulunduğumuz Güneş Sistemi’nin dışına çıkan tek uzay aracı Voyager 1 ve o da yıldızlararası yolculuğuna yaklaşık 48 bin km/h hızla devam ediyor. En yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri ise yaklaşık 4,3 ışık yılı uzaklıkta. Voyager kapasitesinde bir uzay aracının oraya varması ise yaklaşık 80 bin yıl demek. Ancak elbette sürekli gelişen teknolojiyle beraber projede kullanılacak uzay aracı daha iyi bir sonuç vadediyor. NASA, yıldızlararası araştırma aracının hızının geliştirilen teknolojiyle en azından ışık hızının yüzde 10’una ulaşmasını planlıyor. Tabii bu durumda bile geliştirilecek uzay aracının Alpha Centauri’ye varmasının yaklaşık 44 yıl alacağını belirtelim. New Scientist’in özel haberine buradan ulaşabilirsiniz.