reklamı kapat

POPÜLER

Google Doodle Apollo 11

Google Doodle ile Ay’a inişin 50’nci yılını kutluyor [Video]

50 yıl önce Ay yüzeyine ilk insanlı uzay uçuşu gerçekleşti. Google da bu özel anı unutmayarak, Apollo 11 görevini Google Doodle‘a taşıdı.

Tam 50 yıl önce yani 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a gerçekleştirilen bu ilk ziyareti halen unutulamıyor. ABD’li astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin‘in Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olması 1969 yılına damga vurdu. Google da bu özel günü Doodle yaparak kutladı. Ölüm yıldönümleri, doğum ve kutlamalarda Google, Doodle ile bu özel anların internet kullanıcıları tarafından hatırlanmasını sağlıyor. Google yeni hazırladığı bu Doodle’da uzayda yolculuk yapmış astronot Michael Collins’i resmederek Apollo 11’e gönderme yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Doodle için hala hayatta olan Michael Collins’i kullandı

Astronot Michael Collins, Columbia komuta modülünün pilotuydu ve Neil Armstrong le Buzz Aldrin Ay yüzeyine inerken yalnız kalmıştı. Google’da hala yaşayan Collins’in görevde önemli payının hatırlanması için Doodle’a taşıdı. İnternet devi ayrıca izleyicilerin Ay’a gidip eve dönmelerini sağlayan kısa, ancak dol dolu bir YouTube videosu da yayınladı. Google’ın Doodle ekibi uzay görevinin misyonunu en iyi şekilde anlatmak için ve en doğru temsilleri yapabilmek adına NASA ile yakın temaslarda bulanarak videoyu oluşturdu.

Ay’a ayak basarken Armstrong tarihe geçen “benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” cümlesini o sırada söyledi. İniş canlı yayınla aktarıldığından bu söz dünya çapındaki birçok insan tarafından duyuldu. Apollo 11 görevi  Rusya ve ABD arasındaki Uzay Yarışı’nı fiilen bitirdi. ABD başkanı John F. Kennedy’nin 1960’ların sonuna kadar Ay’a ulaşma hedefini gerçekleştirmiş oldu.