reklamı kapat

POPÜLER

NASA

Dünyanın en genç astronotundan “uzay bavulu” tasarımı [Video]

Uzay konseptine dayanan birçok tasarım bulunuyor. Ancak yeni tasarlanan uzay bavulu adeta birkaç hafta içinde uzaya yolculuk yapılacakmış hissi veriyor.

Ay yüzeyinde giyilmesi için tasarlanan ayakkabılardan tutun da LEGO’lardan oluşturulan uzay araçlarına kadar uzay konsepti neredeyse birçok alanda yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bunun temelinde insanoğlundaki uzayı keşfetme merakı yatıyor. İşte bu merakın bir ürünü olarak tasarlanan bavul M5 NASA Edition, oldukça dikkat çekiyor. NASA’nın 2033 yılı görevinde Mars’a gidecek ilk astronotlardan birisi olmayı hedefleyen 18 yaşındaki Alyssa Carson tarafından tasarlanan bu bavulun, Mars’a yapılacak yolculukta kullanılması hedefleniyor. Seyahat markası Horizn Studios, dünyanın en genç astronotu olacak Alyssa Carson ile işbirliği yaparak farklı bir tasarıma gitti. 18 yaşındaki astronot Carson ve Horizn Studios aya ilk adım atılmasının üstünden 50 yıl geçmesini anmak amacıyla bu tasarımı ortaya çıkarttı. Uzaya hazır akıllı bir bavul olan M5 NASA Edition, geleceğin “uzay bavulu” olarak tanımlanıyor. Dayanıklı bir yapıya sahip olan bavulda her şey düşünülmüş. NASA Edition M5 bavulu, Apollo’nun beyaz rengini taşıyor ve turuncu ve mavi süslemelere sahip. Bünyesinde 10 bin mAh kapasitesinde akıllı şarj cihazı bulunan bavul, 360 derece dönebilen tekerleklere sahip.

Esas uzay bavulu Horizn ONE olacak

NASA Edition M5 uzay bavulu, Horizn Studio’nun Horizn ONE kampanyasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Horizn ONE, özel bir grafen dokuya sahip bir fütüristik bavul modeli. Farklı bir elyaf yapıya sahip olan bu bavul, devrim niteliğinde değerlendiriliyor. Çünkü bu bavul bugüne kadar geliştirilmiş diğer bavulların aksine hem çok dayanıklı hem de çok esnek bir yapıya sahip. Hatta uzay bavulu olarak tasarlandığı için yer çekimsiz ortamda bile kolay kullanım sunmayı vaadediyor. Uzay bavulu için her şey düşünülmüş. Uzayda kolay kullanım için bavulun tabanına duvara sabitlenmesi için elektromanyetik bir taban bile eklenmiş.

Bavulda uzatılabilir kayışlar bulunuyor. Böylece bavul bir sırt çantası olarak taşınabiliyor. Grafen süper kapasitörler ve yüksek hacimli bir şarj alanı sunarken, yüksek verimli enerji depolama ve elektronik cihazların kablosuz şarjını sağlıyor. Akıllı ekran teknolojisi sayesinde Mars’tan Dünya’ya temas sağlanabiliyor. Biyometrik güvenlik sağlayan geleceğin uzay bavulu, kullanıcının kasayı parmak izi tanıma özelliği ile açmasını sağlıyor. Oldukça göz dolduran özelliklere sahip bu bavul ile eğer bir gün uzaya giderseniz asla yarı yolda kalmazsınız.

Apollo 11’in yıldönümünden bir gün önce, 19 Temmuz’dan başlayarak satın alınabilecek M5 sınırlı sayıda sunulacak olan uzay bavulu ​​790 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Ürünün satışından sağlanacak olan gelirlerin tamamı, yoksul çocuklara burslu yardım için Uzay Kampı Vakfı’na gidiyor.