reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA, yeni uzay tulumlarını bizim seçmemizi istiyor

NASA 2012’de kitlelerin beğenisine sunduğu Z-1 uzay tulumu prototipiyle Time dergisi tarafından yılın en iyi icatları arasında gösterilmişti. Toy Story’deki Buzz Lightyear’ı epey andıran Z-1’den sonra NASA şimdi de Z-2 uzay tulumlarıyla karşımızda. Üç tasarımı görücüye çıkaran NASA, hangi tasarımın prototipe çevrileceğine bizim karar vermemizi istiyor!

Advertisement

2012’de tasarlanan Z-1
NASA
15 Nisan tarihine kadar sürecek oylamada en çok oyu alan tasarımın önümüzdeki kasım ayına kadar gerçek bir prototip haline gelmesi planlanıyor. Bu prototip daha sonra Dünya üzerindeki testlerde kullanılacak ve elde edilen sonuçlara göre ileride giysiler daha da geliştirilecek. Z serisi tulumların uzaya çıkmasının ise 2017’yi bulması bekleniyor.

Biomimicry
NASA
Biomimicry, Technology ve Trends in Society adını alan üç tasarımdan ilki okyanus altındaki bitkilerden esinlenirken Technology adlı tulum adından da anlaşılacağı üzere daha fütüristik çizgilerle donatılmış. Trends in Society adını taşıyan üçüncü tasarım ise giyilebilir teknolojilerden ve aktif yaşama yönelik giysilerden esinlenmiş.

Technology
NASA
Oylamanın şu anki sonuçlarına göre Technology yüzde 66 civarında oyla yarışı önde götürüyor. Oy verenlerin uzaya gidecek bir giysiye teknolojik çizgileri yakıştırması çok da şaşılacak bir durum değil aslında.

Trends in Society
NASA
Peki siz olsanız hangi tulumu tercih ederdiniz?