reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars

NASA’nın eğittiği 17 yaşındaki gencin Mars hayali

Mars’ta koloni kurma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. NASA’nın eğittiği isimlerden 17 yaşındaki Alyssa Carson, Mars’a ayak basan ilk insanlardan olmak istiyor.

NASA’nın 2033’te hedeflediği insanlı Mars görevi için eğitim gören Alyssa Carson, henüz 17 yaşında. Mars’ta bulunan ilk insan olmak isteyen Carson, Kızıl Gezegen’e yapılacak zorlu yolculuk öncesi eğitimini NASA’da alıyor. Carson, 14 NASA Visitor Centers’a giderek NASA Passport Program’ını tamamlayan ilk katılımcı olmayı başarıyor. Tabii Carson’ın Advanced Possum Academy’i tamamlayan en genç katılımcı olduğunu da belirtelim. İngilizce’nin yanı sıra Çince, Fransızca ve İspanyolca dillerini öğrenen Carson, gözünü “yıldızlara” dikiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

17 yaşındaki genç idealist

Carson’ın daha 3 yaşındayken astronot olmak istediği belirtiliyor. Ancak henüz 18 yaşını doldurmadığından astronotluk için resmi başvuru yapamıyor. 18 yaşını doldurduğunda başvurusunu yapacak olan Carson, International Space University’nin en genç adayı olacak. Blueberry Vakfı’nı kuran Carson, çocukları hayallerini gerçekleştirmek üzerine cesaretlendirmeyi de kendine amaç edinmiş durumda. Tabii aynı zamanda uzay yolculuğu ve görevine ilgiyi de bu yolla çekmeyi planlıyor. Carson, genç yaşta hedefine ulaşmak için vazgeçmesi gereken şeyler olduğunun ise farkında. Bir aile kuramayacağının, Mars’a giderse ailesini geride bırakması gerektiğinin farkında olan Carson, genç yaşına rağmen bu olgunluğu gösteriyor. Haberin devamında Carson’ın 15 yaşında verdiği röportajı izleyebilirsiniz. Carson’ın sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Video