reklamı kapat

POPÜLER

mars

NASA’nın keşif aracı Insight’tan Mars’ın ilk fotoğrafı

NASA‘nın keşif aracı Insight, Mars’a inişini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Türkiye saati 22.55’te inişi gerçekleştiren Insight, NASA’nın Mars’a indirdiği ilk uzay aracı olma özelliğini taşıyor.

Yolculuğu 6 ay süren NASA imzalı uzay aracının Mars’ın yüzeyile ilgili araştırmalar yapacağı belirtiliyor. Kızıl Gezegen’in yeraltı yapısıyla ilgili de bilgiler toplayacağı ifade edilen araç, Mars’ın ilk fotoğraflarını da paylaştı. NASA tarafından geliştirilen uzay aracında cihazları denetleyen kamera, solar paneller, ısı ve rüzgar sensörleri yer alıyor. Mars’ın Kuzey Kutbu’ndaki titremeleri ölçümleyecek ve gezegenin çekirdeği hakkında fikir verecek. Yüzeyin 5 metre derinine inerek ısı ölçümleri yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA’dan konu hakkında açıklama

NASA, konuyla ilgili olarak “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ait. Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” açıklaması yaptı. NASA görev ile ilgili ayrıca, Mars’ın Dünya’ya göre daha küçük ve daha az enerji barındıran, fosil bir gezegen olduğunu belirtiyor. NASA, Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı. ifadelerini kullanıyor. NASA’nın paylaştığı Mars fotoğrafına haberin girişinden bakabilirsiniz.

İlgili Video

Aracın kalkış videosu