reklamı kapat

POPÜLER

mars

Tarihi olay gerçekleşti; Mars’ın sesi ilk kez duyuldu [Video]

NASA’nın keşif aracı Insight Mars’ın ilk fotoğrafını kısa bir süre önce paylaşmıştı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), InSight’ın güneş panellerine vuran rüzgarın sesinin kaydını yayınladı.

NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda görevli bilim adamı Bruce Banerdt Mars’taki ses hakkında açıklamada bulundu. Mars’taki ses kaydının sürpriz bir gelişme olduğunu ifade eden Banerdt, InSight’ın hareketi ölçümlemeyi amaçladığını, haliyle buna ses dalgalarının yarattığı devinimin de dahil olduğunu söyledi.Bu arada altını çizmekte yarar var. İlk kez bir başka gezegenin (Mars) sesinin dünyadan duyulduğunu söyleyelim. Bilim insanları, sesin saatte 24 kilometre hızla esen kuzeybatı rüzgarından kaynaklandığını belirtiyor. NASA Başkanı Jim Bridenstine de Mars’taki ses kaydıyla ilgili “Bir diğer gezegenin yüzeyinde kaydedilen ilk sesleri duymak ayrıcalık. Harika bir ekibimiz var, NASA’da her gün inanılmaz şeyler yapıyoruz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA’nun keşif aracı Insight hakkında bilgiler

Yolculuğu 6 ay süren NASA imzalı uzay aracının Mars’ın yüzeyiyle ilgili araştırmalar yapacağı belirtiliyor. Kızıl Gezegen’in yeraltı yapısıyla ilgili de bilgiler toplayacağı ifade edilen araç, Mars’ın ilk fotoğraflarını da paylaştı. NASA tarafından geliştirilen uzay aracında cihazları denetleyen kamera, solar paneller, ısı ve rüzgar sensörleri yer alıyor. Mars’ın Kuzey Kutbu’ndaki titremeleri ölçümleyecek ve gezegenin çekirdeği hakkında fikir verecek. Yüzeyin 5 metre derinine inerek ısı ölçümleri yapacak.

NASA’dan konu hakkında açıklama

NASA, konuyla ilgili olarak “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ait. Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak” açıklaması yaptı. NASA görev ile ilgili ayrıca, Mars’ın Dünya’ya göre daha küçük ve daha az enerji barındıran, fosil bir gezegen olduğunu belirtiyor. NASA, Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair sırlar da bu gezegenin derinliklerinde saklı. ifadelerini kullanıyor. Mars hakkında yeni gelişmeler geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

İlginizi çekebilir

Insight’ın kalkış videosu