reklamı kapat

POPÜLER

ISS Rusya

Rusya’dan ISS için uzay turizmini başlatacak büyük hamle

Blue Origin ve Virgin Galactic gibi firmalar uzay turizmi üzerine planlar yapıyor. Bunu yolcularını uzay sınırına çıkartacak uçak / roket modelleriyle gerçekleştirmek isteyen firmalar, amaçları için ciddi paralar döküyor. Rusya ise süreci ISS‘e taşıyarak gerçek bir otel deneyimi sunmak istiyor.

Rusya bu amacı için 1998 yılından bu yan alçak dünya yörüngesinde dönen Uluslararası Uzay İstasyonu ya da kısa adıyla ISS‘i seçmiş durumda. Gelen bilgiye göre Rus uzay şirketi Roscosmos, RKK Energia ile ortak çalışarak istasyona bir turist modülü eklemek istiyor. 20 ton ağırlığında ve 15,5 metre uzunluğunda olacağı belirtilen aşağıda görebileceğiniz modül, içerisinde dört yatak bölümü taşıyacak. Yatak başlarında 9 inç, ortak alanda ise 16 inç boyutunda pencereleri bulunacak modül, özel sağlık ve hijyen bölümlerini de barındıracak. Yolcuları istasyona hali hazırda astoronotlar için kullanılan Soyuz uzay aracı ile çıkartmayı hedefleyen ülke, söylendiği kadarıyla uzay yürüşü yapılmasına da imkan tanıyacak.

ISS Rusya

Rusya’nın ISS turizmi elbette hiç ucuz olmayacak

Bu modülün Uluslararası Uzay İstasyonu’na 279 ile 479 milyon dolarlık bir yatırımla dahil edileceği hesaplanıyor. Her bir yolcunun tam 40 milyon dolar ödeyeceği deneyim, yaklaşık olarak bir ya da iki hafta sürecek. Kozmonotlar ile beraber istasyonun dışına çıkmak ise tam 20 milyon dolar ekstra ödeme gerektirecek. Aktif hale gelmesinin yaklaşık olarak 5 yıl sürmesi beklenen bu turist modülü, yakın zamanda kurulmaya başlanıyor. ISS’in ise 2028 yılında görev dışı kalacağı tekrardan hatırlatılıyor.