reklamı kapat

POPÜLER

FEDOR robot uzay

Gelişmiş insansı robot “FEDOR” için çok iddialı uzay gelişmesi

Robotlar geliştikçe herkesin aklına ilk olarak “insanlar işini kaybedecek” korkusu geliyor. Bu korkuyu şimdiye kadar sanıyoruz sadece astronotlar taşımıyordu. Ancak FEDOR ile bu durum da değişiyor gibi görünüyor.

Gelen bilgilere göre Rusya, 2019’da FEDOR isimli insansı robotunu ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) bünyesine bir “ekip üyesi” olarak gönderiyor. Soyuz uzay aracıyla bir kargo değil personel olarak gönderileceği söylenen robotun, yolcuğu için gerekli onaylar da alınmış durumda. Daha önce 2021 yılında uzaya gideceği iddia edilen robot, uzun zamandır uzay araştırmaları sırasında astronotlara yardım etmesi amacıyla geliştiriliyor. Uzaya tam iki tane FEDOR göndermeyi planlayan Rusya, gerçekten ilginç bir denemeye hazırlanıyor. Normal bir insan boyutunda olan robot, yavaş ancak hassas hareketler gerçekleştirebiliyor. Robot ile bir “terminatör” geliştirmediklerini belirten yetkililer, uzay oyununda ciddi şekilde öne çıkmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FEDOR robot uzay

FEDOR’un ilk üretim amacı arama kurtarma

Günümüzde geliştirilen birçok robot gibi temelinde arama kurtarma yer alan insansı robot, dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Daha önce iki eliyle ateş ederken videoları yayımlanan FEDOR, uzaya bakış açısını değiştirecek bir noktada bulunuyor. Gelecekte uzayda bizim yerimize robotların araştırma yapacak olması, şu an gerçekten çok ilginç görünüyor. Birçok yaşamsal ihtiyacı çok zor şekilde karşılanan astronotlar yerine robotlar aslında oldukça mantıklı duruyor. Ancak ISS gibi dar alanlarda halen robotların çok rahat hareket etme / ettirilme şansı bulunmuyor.

İlgili Video