reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Alexa

Evinizde “düşünebilen” bir dijital asistan ister miydiniz?

CES 2018‘in adeta domine eden dijital asistan Alexa, yapılan açıklamalara göre yakında çok daha iyi hale geliyor. Amazon’un üzerinde büyük çalışma gösterdiği asistan, beklenen geleceği gerçeğe dönüştürecek gibi görünüyor.

İçerisinde “akıllı takısı” geçen hemen her ürüne dahil edilen Amazon Alexa, pazarın en iyileri arasında yer alıyor. Apple Siri ile Google Assistant‘ın en büyük rakibi, CES 2018’de konuşan Amazon yetkilisine göre yakın zamanda kendi görüşlerini bildirebilir hale geliyor. Şu an sistemine işlemiş / girilmiş sabit verileri kullanan asistan, yakın zamanda “gerçekten düşünmeye” başlayacak. Kendisine sorulan “bu akşam televizyonda ne var?” gibi bir soruya TV rehberi ve diğer beğenileriniz üzerinden seçenekler sunabilen asistan, yeni özelliğiyle bunu bir adım daha yukarıya çıkartıyor. Sizden bağımsız olarak “bir düşünce” süreci sürdürecek ve kendi görüşlerini / yorumlarımı bildirecek asistan, bu sayede adeta bir kişiliğe bürünüyor. Süreci “Bir görüşe sahip olmak sizi daha ilginç kılar, asistan olsanız bile” açıklamasıyla özetleyen Marc Whitten, asistanın Amazon’un editöryel takımının dışına çıkacağını belirtiyor. Yani yakın zamanda kendi yapay zekası ve algoritmalarıyla kendi yorumlarını yapan bir asistan evimizin içerisine giriyor.

Alexa yakında bir aile bireyi olacak

Zaman içerisinde çok daha gelişmiş hale geleceğini düşündüğümüz bu süreç oldukça ilginç görünüyor. Ancak burada unutmamak gerekiyor. Yapay zekalı asistanları insan kontrolünün dışına bırakmak şimdiye kadar hep olumsuz sonuçlar verdi. Bakalım Amazon bu geleceği yansıtan altyapının altından kalkabilecek mi?