reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI GPT-5 LOG Tasarım

OpenAI, bu akşam karşımıza bir dijital asistan çıkarabilir

ChatGPT’nin arkasındaki yapay zeka devi OpenAI, bu akşam gerçekleştireceği yayında karşımıza bir dijital asistan çıkarabilir.

OpenAI, geçtiğimiz günlerde 13 Mayıs tarihinde ChatGPT ve GPT-4 odaklı bir yayın yapacağını duyurdu. Sam Altman tarafından yapılan açıklamaya göre bu yayında söylentileri geçen arama motoru ya da bir GPT-5 gösterilmeyecek. ChatGPT ve GPT-4 odaklı yeni özellikler/imkanlar için demo gösterimlerinin olacağı 13 Mayıs tarihli yayın için, “GPT-5 değil. Bir arama motoru da değil. İnsanların seveceğini düşündüğümüz bazı yeni şeyler üzerinde çalışıyoruz! Bana bunlar sihirli gibi geliyor.” diyen Altman, The Information’a göre ekipleriyle beraber sesli iletişim kurma yeteneğine sahip bir dijital asistan geliştiriyor ve bunu bir süredir kapalı kapılar ardında bazı iş ortaklarına gösteriyor. Bu akşam ilk tanıtımının yapılacağı söylenen asistan, aktarıldığı kadarıyla görsel algılama yeteneğine de sahip yani objeleri ve fotoğrafları algılayarak tanımlayabiliyor. Gördüklerini açıklayabildiği ve bu konuda çok iyi olduğu söylenen sistem, kaynaklara göre tam hazır olduğunda ChatGPT üzerinden de sunulacak. Bu teknolojinin alaycı konuşmaları dahi tespit edebileceği söyleniyor, genel olarak çok şaşırtacak bir altyapı daha yolda gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket son dönemde sık sık bir arama motoruyla gündeme geliyor. Sistem için çok sayıda Google çalışanını bünyesine kattığı söylenen OpenAI, ChatGPT üzerinden kullanılacak arama motoruyla internet üstündeki bilgileri GPT dil modelleriyle harmanlayacak ve böylece çok etkili cevaplar sunacak. Bu sistem için daha önce en büyük yatırımcısı Microsoft’un Bing’inden destek alacağı iddia edilen ve bu rekabet açısından biraz garip olan şirket, önümüzdeki dönemde gerçekten büyük bir adım atacak gibi duruyor.

OpenAI gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu