reklamı kapat

POPÜLER

Kabuslarınızın yeni başrolüyle tanışın; kafa tası içerisinde hayat bulan sanal asistan [Video]

Sanal asistanlar gelişmiş özellikleri ve kolay kullanımlarıyla hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. İhtiyacımız olan her bilgiye ulaşmamızı, not almamızı ve hatta alışveriş bile yapmamızı sağlayan asistanlar günümüzde yavaş yavaş oturma odalarını ele geçirmeye başladı. Başarılı asistanlardan Amazon Alexa da bu asistanlardan biri. Asistanın sanallıktan çıkıp gerçeğe dönüşmesi için çalışan bir YouTuber’ın hazırladığı sistem, etkileyici olduğu kadar da ürkütücü görünüyor.

Öncelikle bu sistemin korkutucu yanını bir kenara bırakırsak sanal asistanlar zaten başlı başına rahatsız edici bir teknoloji. Salonun bir köşesinde durup sürekli olarak bizi dinleyen ve seslendiğimiz anda aktif hale gelen (ya da hep aktif olan ama bizim aktif ettiğimizi düşündüğümüz) asistanlar, bu verileri ne şekilde işliyor ve kişisel bilgilerimiz ne kadar güvende halen tam olarak açığa çıkmış değil. Geliştirilen bu sistem ise olayın ürkütücü tarafını farklı bir boyuta taşıyor.

Mike McGurrin isimli hacker’ın hazırladığı sistemde Alexa’ya bağlı olarak hareket eden bir kafa tası yer alıyor. Gözleri yuvalarından fırlamış haldeki kafa tası, Alexa’ya seslenildiğinde aktif hale geliyor ve Alexa’nın söylediklerine uyumlu olarak ağız hareketleri yapıyor. Ayrıca kafasını sağa ve sola çeviren kafa tası, asistanların neden sanal olarak kalması gerektiğini gösterir nitelikte. Başarılı bir çalışmanın ürünü olan sistemin nasıl çalıştığına haberin görselindeki videodan ulaşabilirsiniz.