reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en popüler sanal asistanı hangisi?

Sanal asistanlar son yılların en popüler teknolojilerinden biri. İlk başta akıllı telefonlarda kendisini gösteren asistanlar, şimdilerde akıllı hoparlörlerle birlikte iyiden iyiye yayılmaya devam ediyor. Peki mobil cihazlarda en popüler sanal asistan hangisi? Yapılan araştırmacılar kullanıcıların en fazla kullandığı sanal asistanın ne olduğunu gözler önüne seriyor.

Verto Analytics isimli analiz firması tarafından yapılan araştırmaya göre Amerika’da en çok kullanılan sanal asistanlar arasında Siri başı çekiyor. Amerika’daki 71 milyon sanal asistan kullanıcısının 41,4 milyonunun tercihini Siri’den yana kullandığı belirtiliyor. Bu da kullanıcıların yarısından fazlasının Siri’yi kullandığını gösteriyor.

Siri’nin şu anda lider konumda olması bunun böyle devam edeceği anlamına gelmiyor. Zira Apple için tehlike çanlarının çalmaya başladığı ifade ediliyor. Mayıs 2016 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında tekrarlanan çalışmada Siri’nin tam 7,3 milyon kullanıcısını kaybettiği belirtiliyor. Siri’nin yeterince gelişmemesi ve diğer asistanların bazı alanlarda Siri’yi geride bırakmasının bunda önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor. Samsung henüz Bixby’i tam olarak hazır hale getirebilmiş değil ve Samsung’un eski asistanı S Voice’un kullanım oranlarının çok düşük seviyelerde olduğu belirtiliyor. Bixby’nin gerçek anlamda çıkış yapmasıyla birlikte rekabetin daha da artması bekleniyor. iOS 11 ile birlikte güçlenen Siri’nin eski kullanıcılarını geri kazanıp kazanamayacağını zaman gösterecek.