reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’un sanal asistanı Bixby “İngilizce’yi anlama” problemi yaşıyor

Samsung‘un amiral gemisi modelleri Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ile birlikte tanıttığı Bixby‘nin kullanıma sunulması gecikecek gibi görünüyor. Bunun nedeni ise oldukça ilginç.

Siri’ye rakip olarak geliştirilen Bixby, Galaxy S8 ve Galaxy S8+‘ın piyasaya sürülmesiyle birlikte Güney Kore‘de kullanıma sunuldu. Doğal olarak şimdilik kullanım alanı oldukça sınırlı. Bu sebeple yeni akıllı asistanın olabildiğince kısa bir süre içinde İngilizce olarak da kullanılabilmesi amaçlanıyor. Ancak sanal asistanlar sesli komutlar doğrultusunda çalıştığından önce Bixby’nin İngilizce’yi oldukça iyi anlayabilir hale gelmesi gerekiyor. Görünen o ki Samsung tam da bu noktada sıkıntı yaşıyor.

Çeşitli kaynakların haberlerine bakılırsa bu akıllı asistan İngilizce’yi anlama konusunda problem yaşıyor. Bildiğiniz üzere İngilizce’de kelimelerin dizilişi farklı bir yapıya sahip. Dolayısıyla kurulan cümlenin başladığı ve bittiği noktayı algılayabilmek büyük bir problem olabiliyor. Öte yandan İngilizce’nin oldukça farklı aksanlara sahip olması da sorunun çapını büyütüyor. Kelimeleri farklı telaffuzlarına rağmen doğru şekilde algılayabilmek için Bixby üzerinde detaylı bir çalışma gerçekleştirmek gerekiyor.

Tüm bu faktörler Samsung’un Bixby’yi yakın gelecekte kullanıma sunmasına engel oluyor. Yeni sanal asistanın dünya genelinde kullanılabilir hale gelmesi için en az birkaç haftalık bir süreç olduğu dile getiriliyor.