reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, Bixby konusunda geri adım atıyor

Siri’ye rakip olarak tasarlanan Bixby, Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ile birlikte gün yüzüne çıkmıştı. Uzunca bir süre Samsung’un başına bela olan bu asistan geçtiğimiz ay Türkiye dahil 200 ülkede kullanıma sunuldu. Samsung şimdilik sadece İngilizce ve Korece’yi destekleyen bu asistanın herkes tarafından kullanılmasını için çabalıyor. Fakat kullanıcıların tepkisi teknoloji devinin geri adım atmasıyla sonuçlandı.

Bildiğiniz üzere Galaxy S8 ve Galaxy S8+’ta Bixby‘i kullanabilmek için özel bir tuş bulunuyor. Geçtiğimiz aya kadar hiçbir işe yaramayan bu düğme ses tuşlarının hemen altında yer alıyor. Kullanıcıların yanlışlıkla basmaktan şikayet ettiği bu tuşa üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla farklı bir işlev atamak mümkün oluyordu. Fakat Samsung bu uygulamaların tamamını engelledi. Ardından bu tuşu işlevsiz hale getirme seçeneğini ortadan kaldırdı. Samsung’un Bixby’i teşvik etmek için aldığı bu kadar ters tepti. Yanlışlıkla basarak Bixby’i aktif hale getirmekten usanan kullanıcılar isyan etti. Tüm bu tepkilerin ardından Samsung yeni bir güncelleme yayınladı. Artık Bixby tuşunu etkisiz hale getirmek mümkün!

Fakat yanlış anlaşılmasın, bu güncellemeyle birlikte Bixby kapatılmıyor. Sadece bu akıllı asistana özel hazırlanan tuş işlevsiz hale getiriliyor. Böylece yanlışlıkla Bixby’i açma problemi ortadan kalkıyor.